1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Altın yükselişe geçti
Altın yükselişe geçti

Altın yükselişe geçti

Altın, ABD'de ücretlerin Aralık'ta azaldığı gösteren veri sonrası yükselişe geçti.

A+A-
ABD'de tarım dışı istihdam Aralık'ta yükselirken, işsizlik oranı yüzde 5.6'ya geriledi. 2014 böylece 1999'dan bu yana en yüksek istihdam sağlanan yıl olurken, ABD'nin küresel ekonomiden ayrıştığına yönelik kanıtlara bir yenisi daha eklendi. Saatlik ücretler yüzde 0.2 gerilerken, Kasım'da yüzde 0.2 artmıştı. Ücertler yıllık bazda yüzde 1.7 artarken, Ekim 2012'den bu yana en düşük yükselişi kaydetti.
 
Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, iki günlük düşüşün ardından, yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 1,213.80 dolara ulaştı.
 
DEĞERLENMESİ BEKLENİYOR
 
Analistler, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvikleri artırabileceğini işaret ederek, altının üst üste altıncı haftada da değer kazanmasını bekliyor. 20 katılımcının 10'u altında yükseliş beklerken, dördü düşüş bekliyor ve altısı nötr konumda. ABD ve Avrupa ekonomileri arasındaki farklılaşma, yatırımcıların daha fazla küresel teşviğe karşı daha yüksek ABD faiz görünümünü değerlendirmeleri ile birlikte, altın fiyatlarının son bir yılda en hızlı dalgalanmasını gerçekleştirmesine yol açtı. Altının 60 günlük tarihi volatilitesi, Ocak 2014'ten bu yana en yüksek seviyesi olan 18.7'nin yakınında.

HABERE YORUM KAT