1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Altın gözlü melek
Altın gözlü melek

Altın gözlü melek

Bölgemizdeki besin kaynaklarının zenginliğinden dolayı Diyarbakır’da gerek Dicle Vadisi ve gerekse Karacadağ’da yoğun bir popülasyona sahip olan baykuşgillerden Kukumav (Athene noctua) kuşu, güneş gibi parlayan sarı gözleriyle insanı adeta büyülüyor.

A+A-

Altın sarısı gözleriyle insanı kendine hayran bıraktıran kukumav kuşu, aynı zamanda bölgedeki yerleşik kuş türlerimizden önemli bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Yerleşik olduğu için bölgede üreyen kukumav kuşu, etçil olup yılan, kertenkele gibi sürüngenleri ile tarla faresi ve sıçan gibi kemirgenlerin yanı sıra irili ufaklı kuşlar ve böceklerle de besleniyor.
 
Tanımı
Kukumav, küçük, tıknaz, ‘sert’ bakışlı bir baykuştur. Düze yakın, uzun ve beyaz ‘kaşlarının’ üstünde yer alan alnı beneklidir; sarı gözlerinin kenarları siyahtır. Toprak kahverengisi gövdesinin alt tarafı daha beyazdır, sırtında beyaz benekler, alt tarafında ise çizgiler vardır.
Gündüzleri sıklıkla ağaçların dallarında, direklerde, ahırların çatılarında ya da taş ve toprak yığınları üzerinde dimdik oturur. Uçuşu alçaktan, hızlı ve dalgalıdır. Konmadan önce yukarı doğru meyleder, geniş ve yuvarlak kanatlarını açarak yavaşlar. Gündüz nispeten rahat olarak görülmesiyle diğer baykuşlardan ayrılır.
 
Habitatı
Kırsal bölgelerde tarlaların ve bahçelerin yakınlarında yaşar. Diyarbakır’da ise Dicle Vadisi, Kırklardağı çevresi ile karacadağ’da yoğun bir popülasyona sahiptir. Kukumavlar, özellikle bu yeşillik yerleri sever, ancak çok yoğun ormanlık alanlarda yaşamayı da sevmez. Eski binalardaki çatlaklara, boşluklara ve kum tepelerindeki deliklere de yuva yapar. Genelde ılıman bölgeleri sever.
 
Yayılışı
Kukumav Bölgemiz ve bütün Türkiye olmakla beraber tüm dünyada oldukça yaygın olan, global olarak yaklaşık 10,000,000 km2'lik alana yayılmış bir baykuş türüdür.  Tüm dünyada 500,000 ila 1,000,000 birey civarında popülasyona sahip oldukları tahmin edilmektedir.
Avrupa'daki dağılımı, Orta ve Güney Avrupa'nın tamamıdır. İskoçya, İrlanda, İzlanda ve İskandinavya'nın büyük bir bölümünde görülmemektedir. Ülkemizde uygun habitatın olduğu her yerde yaşamaktadır.
 
Beslenme
Genelde büyük böcek (güve, örümcek vs.), tırtıl, solucan ve çıyan ile beslenir. Özellikle yavruları çıkınca fare, küçük memeliler ve küçük kuşları da avlar. Genellikle tünediği noktadan avını izler ve düşermiş gibi avının üzerine atlar. Avlanma ve beslenmenin büyük bir bölümünü sabah çok erken ve akşamüstü saatlerinde yapar. Küçük boyutuna rağmen güçlü pençeleriyle kendi boyutlarına yakın hayvanları dahi avlayabilir.
 
Biyolojisi
Kukumavlarda dişi tek başına kuluçkaya yatar. Üreme döneminde 3- 5 yumurta çıkartır. Kuluçka dönemi yaklaşık 28 gün sürer. Yumurtalar beyaz, pürüzsüz ve mattır. Yumurta boyutu 34 mm x 29 mm'dir. Yeni çıkmış yavrular ilk günlerde anne tarafından beslenirken ilerleyen günlerde hem anne hem baba tarafından beslenirler. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 26 gün sonra tamamen tüylenirler.
 
Göçü
Kukumav yerleşik bir türdür. Yaşadığı ve yuvasının olduğu mekandan fazla uzaklaşmaz.
Üreme döneminde kullandığı yuvayı, yuvanın başına birşey gelmediği takdirde terk etmez ve tekrar tekrar kullanır.
 
Popülasyonu
Tüm dünyada 500,000 ila 1,000,000 birey civarında popülasyona sahip oldukları tahmin edilmektedir. Popülasyonun büyük yoğunluğu Avrupa'dadır. İspanya, Portekiz ve Fransa Avrupa'da en yoğun üredikleri ve görüldükleri ülkelerdir. Türkiye'de uygun habitatın olduğu her yerde görülebilir.
 
Davranışları
Kukumav gece aktif olmasına rağmen tamamen gececi değildir. Gündüz de oldukça aktif olan kukumav, gün içinde telefon direklerine, çitlere, çatı ve bacalara konmuş olarak görülebilir. Yaklaşıldığı zaman kafasını sinirli ve telaşlı bir şekilde aşağı yukarı sallar. Değişik bir avlanma davranışı kaydedilmiştir. Avladığı ufak memelileri yuva alanının yanında çürümeye terk eder ve bu leşin başına böceklerin ve diğer canlıların üşüşmesini bekler. Diğer canlılar leşin başına gelince tünediği noktadan üzerlerine atlayarak avlandığı gözlemlenmiştir.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT