1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Altaylı, Altındağ'a tazminat Ödeyecek
Altaylı, Altındağ'a tazminat Ödeyecek

Altaylı, Altındağ'a tazminat Ödeyecek

Gazeteci Fatih Altaylı, Şemdinli davasında Van eski Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya ile TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu'na tanık olarak ifade veren Diyarbakırlı gazeteci Mehmet Ali Altındağ'a, 7 bin 500 YTL tazminat ödemeye mahkum ettirildi.

A+A-

Gazeteci Fatih Altaylı, 10.03.2006 tarihinde Sabah Gazetesi'ndeki köşesinde, Diyarbakırlı işadamı ve gazeteci Altındağ'a, Şemdinli savcısına dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı(KKK) Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında çeşitli iddialarda bulunması nedeniyle hakaret içerikli bir yazı kaleme almıştı.

Altaylı'nın "Beslenmiş Karga" başlıklı yazısında Altındağ'ın, Büyükanıt'ın Diyarbakır'da 7. Kolordu Komutanlığı döneminde iyi ilişkileri olduğunu belirtmiş, Şemdinli davasına tanık olarak müdahil olmasının sert dille eleştirmişti.

Fatih Altaylı, daha sonra bir açıklama yapan Altındağ hakkında bu sefer daha ağır ifadeler kullanmıştı.

Altaylı, Altındağ'ın açıklamasıyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: "Ben hiç bu kadar "küstah ve terbiyesiz" bir açıklama görmedim. PKK ve Hizbullah davalarında sanık iskemlesine oturmuş….Açıklama aynı "terbiyesizlik dozu" ile akıp gidiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en üst kurumlarına böylesi bir "küstahlıkla" seslenen adamı zengin eden ise yine Türkiye Cumhuriyeti. MİT binaları dahil pek çok ihale bu kişiye verilmiş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bile ihale almış. Belli ki, birileri tarafından beslenmiş. Şimdi de göz oyma safhasına geçmiş." ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Altındağ avukatları aracılığıyla Fatih Altaylı hakkında tazminat davası açtı. Mahkeme Altındağ'ı haklı buldu ve Altaylı'yı "suçlama ve hakaretten" 7 bin 500 YTL tazminat ödemeye mahkum ettirdi.

Van eski Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'ya verdiği ifadelerden dolayı Altaylı'nın kendisine hakaretler savurduğunu anlatan Altındağ, "Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de karşı olduğumu ima etmişti. O günün Kara Kuvvetleri Komutanı, bugünün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a iftira ettiğimi kaleme almıştı. Kaleme alırken bana net ifadelerle hakaret etmişti. Kendini çok deneyimli bir kalem(!) sahibi olarak Türkiye'ye lanse edebilen bu insan, ne hazindir ki foyası kısa sürede ortaya çıktı. Hem de yargının tecellisiyle." diye konuştu.

"AVUKATLARIM ALTAYLI'DAN TAZMİNATI TAHSİL EDEMİYOR"

Sahibi olduğu Diyarbakır Söz Gazetesi'ndeki köşesinde Altaylı ile yaşadığı süreci değerlendiren Altındağ ilginç bir iddialarda da bulundu.

7 bin 500 YTL tazminata mahkum edilen Altaylı'dan bugüne kadar o parayı avukatların tahsil edemediğini dile getiren Altındağ, "Zira adresi belli değil. Nereden ve kimlerden maaş aldığı o da belli değil. Evini nerede, ikametgâhı neresi o da belli değil. Meçhul bir kişi. Ama ne var ki; Televizyon ekranlarında "boy gösteriyor'! Ne hikmetse." şeklinde konuştu.