1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Altan Tan'dan PKK'ya: 23 Nisan'da kaçırılanları gönder
Altan Tan'dan PKK'ya: 23 Nisan'da kaçırılanları gönder

Altan Tan'dan PKK'ya: 23 Nisan'da kaçırılanları gönder

PKK'ya reşit olmayan gençlerin dağa çıkışların önünü kesmesi gerektiği uyarısında bulunan Altan Tan, "ailelerine teslim edin" dedi.

A+A-
Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi önünde, PKK'nın çocuklarını kaçırdığını söyleyen ailelerin başlattığı oturma eylemi 6'ncı gününe girdi. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da PKK'nın çocukları dağa kaçırmasına isyan etti.
 
Altan Tan, 15-16-17 yaşlarındaki reşit olmayan gençlerin kendi iradesi ile gitse dahi PKK'nın ailelere teslim etmesi gerektiğinin altını çizdi. Örgütün bu şekilde dağa çıkışların önünü kesmesi gerektiği uyarısında bulundu.
 
PKK'YA İADE ÇAĞRISI
"Doğru veya yanlış. Şunu söylüyorum; Genç erkek veya kız, kendi iradesi ile dağa mı gider, bağa mı gider, gezmeye mi gider bu kendi bileceği iştir. Bu doğru mudur, yanlış mıdır bu da ayrı bir tartışma konusudur. Ama, reşit olmayan ve eğer iddia edildiği gibi 15- 16- 17 yaşlarındaki gençler şu veya bu şekilde dağa gitmişlerse, PKK'ya düşen bunları ailelerine iade etmektir. Veya bu şekilde gelenlerin önünü kesmektir."
 
SÜREÇ ŞEFFAF İLERLEMİYOR
Çözüm sürecinin gidişatı ile ilgili de konuşan Tan, 'açılım' denilen hadisenin başından beri planlı, programlı, kamuoyunun bilgisi dahilinde cereyan etmediğini, başından beri kamuoyunun bilgilendirileceği, şeffaf açık ve belli bir güzergah üzerinde ilerlemediğini söyledi.
 
BAŞBAKAN BENİ TASFİYE ETTİ
Tan, günü kurtarmaya dayalı, kapalı kapılar arkasındaki konuşmalarla sürecin ilerlediğini ifade ederek "Bunun böyle gitmeyeceğini gördüğümden beri ben süreçten tasfiye edildim Başbakan tarafından. İtiraz ettiğim için tasfiye edildim" dedi.

HABERE YORUM KAT