1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Altan Tan’a 2 yıl hapis cezası Altan
Altan Tan’a 2 yıl hapis cezası Altan

Altan Tan’a 2 yıl hapis cezası Altan

DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’a, Şanlıurfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakta olduğu davada 2 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verdi.

A+A-

Tan hakkında 21 Mart 2012 tarihinde Şanlıurfa’da düzenlenen Newroz festivalinde yaptığı konuşmada, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan hazırlanan fezleke, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından davaya dönüşmüştü.
 
Altan Tan cezanın açıklanmasının ardından Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, “Urfa Nevrozundaki konuşmamdan ötürü bir ceza verilmiş. Konuşmalarım gayet demokratik ve şiddet içermeyen bir konuşmaydı. Ama ne yazık ki öyle bir noktaya geldiler ki tabiri caizse öksürseniz bu suçtur diyorlar. Kararı doğru bulup tasnif etmek mümkün değil. Böyle kararların ülkeye bir yararı yok” dedi.
 
CHP’li Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını da değerlendiren Tan, CHP’nin başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü de şöyle değerlendirdi: “Tutuklamalar toplumu kutuplaştıran, toplumu huzursuz eden hareketlerdir. Adliyenin mutlaka adil olması gerekir. Adı üzerinde adalet. Eğer adalet adil olmazsa, herkese eşit mesafede olmazsa ve siyasallaşırsa ülkenin çivisi çıkar. İnşallah hayır sahibi biri gelir bu çivileri doğru bir şekilde yerine çakar. Ankara İstanbul yürüyüşü sivil bir eylemdir. Parti flaması olmadan, ideolojik sloganlar olmadan sadece ‘Adalet’ isteme tavrıyla yola çıkılması doğrudur. Bu yürüyüşün sivil kalması lazım. Sivil kaldığı müddetçe ve herkesi kuşatan bir söylemle devam ederse destekler de artacak.”

HABERE YORUM KAT