1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Altan Tan Yezidi kampında
Altan Tan Yezidi kampında

Altan Tan Yezidi kampında

DİYARBAKIR- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, IŞİD'in saldırılarından kaçarak Diyarbakır'a gelen 4 bin 500 Yezidi'nin kaldığı kampı ziyaret etti.

A+A-
Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinde IŞİD'in saldırılarından kaçarak Diyarbakır'a sığınan Yezidiler, çadır kente yerleştirildi.
 
Gazetecilerin alınmadığı çadır kentte incelemelerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, incelemelerinin ardından açıklamada bulundu. Hükümetin şaşkın ördek gibi New York, Paris, Londra ve NATO'da gezdiğini söyleyen Tan, "Ahmet Davutoğlu 62 defa Suriye'ye gittim demekte. Gittin de ne yaptın? Politikan ne? Avrupa, NATO ve dünyaya meydan okuyordun? Bugün her şeyi kabul eder durumdasın. Günübirlik politikalarla gitmez. Deniz bitti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu deniz bitti. Sen önce içindeki sorunları çözmeden, Türkiye'nin içinde iç barışı sağlamadan laik dindar, Sünni Alevi, Kürt ve Türk kardeşliğini sağlamadan, Kürt sorununu çözmeden, anadilde eğitimi getirmeden, dağdaki insanları indirmeden, siyasete katmadan ve siyasetin yolunu açmadan, ovada şartlarını hazırlamadan olmaz. Cemevleri ve medreseler ile yeni bir anayasa yapmadan, Türkiye'deki iç barışı ve uzlaşmayı sağlamadan bir yere gidemezsin. Deniz bitti, deniz bitti, deniz bitti. Acilen harekete geçmen gerekir, bekleyecek bir saniyen bile yoktur. Acilen muhalefet, gerçek kanaat önderlerini toplaman lazım sana şaklabanlık ve yağ çekenleri değil. Türkiye'nin gerçek kanaat önderlerini her kesimden toplayıp, acilen bir yeni Türkiye ve Ortadoğu politikası oluşturman lazım" dedi.
 
"TÜRKİYE'YE SINIRDAN YÜZ BİNLERCE İNSAN GELDİ" 
 
Yüz binlerce insanın son birkaç hafta içerisinde Türkiye sınırlarından içeri girdiğini dile getiren Tan, "Diyarbakır Belediyesi olarak arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz belediye başkanlarından en alt birimindeki görevlilerine kadar en iyi şekilde görevini yürütmekte. Öncelikle Diyarbakır'da Yezidilere kurdukları kamptaki düzenden ve intizamdan dolayı teşekkür ederim. Ellerinden geleni yaptıklarına inanıyorum. Kısa bir sürede böyle güzel işler çıkardılar. Fakat önümüzde bir kış ayı var. Çadırlarda barınma imkanları olmamakta. Yağmur ve kar altında küçük çocuklar ve hastalar olacaktır. Onunla ilgili çalışmalar devam etmekte. Çadırlarda kalan insanlarımız konteynerlere alma hazırlığı yapılmakta. Devletin acilen el atması lazım, acil bakımları buradaki revirlerde yapılmaktadır. Hastaneye sevk edildiklerinde ücretsiz bakımları yapılmamakta.
 
Ameliyatları yapılmıyor, bugün itibariyle 4 hastanın her birinin 6 ila 9 bin lira masrafı bulunmakta. Hastalar taburcu edilemiyor. Devletin ve vilayetin bu durumu çözmesi lazım. Bu belediyelerin AK Parti, DBP, MHP ve CHP'li olması önemli değil. Bir insanlık dramından el ele vererek kalkabiliriz. Halkımızın daha duyarlı davranması lazım, katkı sunulması lazım. Hükümetle ve yerel yönetimlerle çözmeye çalışacağız. Tabi bütün dünyaya sesleniyoruz.
 
Kürtlerin, Türklerin, Yezidi, Yahudi, Şii ve Alevilerin yaşayabileceği bir Ortadoğu kurulmalıdır. Batılılardan şikayet çare değildir. Yüz yıldır Ortadoğu'daki savaşlar Birinci Dünya Savaşı'nda cetvelle çizdikleri sınırlarla meydana geldi. Ortadoğu'daki halklar, yani Sünni, Alevi, Yahudi, Şii, Yezidiler ve Araplar olmak üzere bizim önce aklımızı başımıza almamız lazım. Kendi kalbimizi ve vicdanımızı dinleyerek bu tür sorunları çözmemiz lazımdır. Bu rezaleti yüz yıldır çekiyoruz. Bir yüz yıl daha çekersek çocuklarımız bizi lanetler" diye konuştu.
 
(BE-YRT-CC-Y)
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT