1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Altaç demokratikleşme paketini değerlendirdi
Altaç demokratikleşme paketini değerlendirdi

Altaç demokratikleşme paketini değerlendirdi

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, demokratikleşme paketiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Bu demokratikleşme paketi son olmayacaktır. Bundan sonraki dönemlerde de ihtiyaç duyulduğunda, sosyal ve siyasal ala

A+A-

AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan ve 30 Eylül'de içeriği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan demokratikleşme paketiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Altaç, demokratikleşme paketinin son paket olmayacağını, ihtiyaç duyulduğu halde yeni paketlerin hazırlanacağını söyledi.

Demokratikleşme paketinin toplumun ihtiyaçları karşılanarak hazırlandığını dile getiren Altaç, "AK Parti iktidara geldiği günden bu yana Türkiye'de yasa ve anayasa alanında çok ciddi reformlara imza attı. Son hazırlanan demokratikleşme paketi onlardan bir tanesidir. Demokratikleşme paketinin bundan sonraki dönemlerde de Türkiye'nin önünü açacak, insanların ekonomik ve siyasal yaşamlarını kolaylaştıracak nitelikte olacağına inanıyoruz. Çünkü 11 yıllık tecrübemiz, her yaptığımız reformlarda toplumda çok ciddi bir rahatlama ve olumlu tepki aldığımızı gördük. Yapılacak çalışmalarda toplumun beklentilerini iyi hesaplamak gerekiyor.

Demokratikleşme paketinde Türkiye'deki bütün etnik, inanç gruplarının ihtiyacını giderecek bir şekilde çalışma olduğunu hepimiz göreceğiz. Bu anlamda Türkiye'deki bütün vatandaşlarımızın memnun kalacağını düşünüyoruz. Sadece bir kesim veya etnik grup için demokratikleşme paketi yapılmaz. Türkiye'deki 76 milyon vatandaşımızın ortak ihtiyacını karşılamak için yapılır. Bu demokratikleşme paketi de onlardan biridir. Bu demokratikleşme paketi son olmayacaktır. Bundan sonraki dönemlerde de ihtiyaç duyulduğunda, sosyal ve siyasal alanda görülen aksilikler tespit edilince hükümetimiz ihtiyaçları karşılamak için bütün çabayı gösterecektir" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEKİ DEMOKRATİKLEŞME HUSUSU SADECE AK PARTİ'NİN SORUMLULUĞUNDA OLAN BİR HUSUS DEĞİLDİR"

Altaç, muhalefet partilerini de eleştirerek, Türkiye'nin demokratikleşme konusunun sadece AK Parti'nin sorumluluğunda olan bir husus olmadığını söyledi. Altaç, “Ülkemizde AK Parti'nin dışında diğer siyasi partilerin çokta demokratikleşmeyle, insan haklarıyla, özgürlüklerle ilgili dertlerinin olmadığını da yaptığımız bu çalışmalarda görüyoruz.

Daha demokratikleşme paketi açıklanmadan, çalışmalar bitmeden CHP, MHP ve BDP'nin anlam içeriği aynı olan cümleleri sarf etmeleri, muhalefetin Türkiye'nin demokratikleşme beklentisine ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. Bu durum bizleri üzüyor. Çünkü muhalefetin sorumluluğu, iktidarın yaptığı bütün çalışmaları karşısında olumsuz bir algı oluşturmak değildir. Muhalefetin görevi elbette iktidar partisinin yaptığı çalışmalarda gördüğü eksiklikleri dile getirmek, toplumun genelini ilgilendiren kabul gördüğü çalışmalara destek vermek ve bu anlamda iktidar partisini de motive etmektir. Çünkü ülkenin bütün sorunları sadece iktidar partisinin sorumluluğunda olan bir husus değildir. Türkiye'deki demokratikleşme hususu sadece AK Parti'nin sorumluğunda olan bir husus değildir. Demokratikleşme paketiyle ilgili bölgede gördüğümüz durumda oldukça iyi, olumlu bir tablo var. Çünkü AK Parti'nin gerek ülke genelinde, gerekse de bölge özelinde yapmış olduğu reformları ne kadar sosyal ve siyasal yaşamı kolaylaştırdığını vatandaşlarımız çok iyi bir şekilde gördü” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT