1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Almanya'dan Zonguldak'a tek kolla
Almanya'dan Zonguldak'a tek kolla

Almanya'dan Zonguldak'a tek kolla

Sağ kolunu trafik kazasında yitiren Necdet Çataklı, Almanya'dan 2 bin 700 km. yol kat ederek Zonguldak'a geldi. Çataklı'yı durduran polisler şaştı kaldı.

A+A-

Sağ kolunu trafik kazasında yitiren 30 yaşındaki gurbetçi Necdet Çataklı, tek koluyla kullandığı otomobiliyle Almanya'dan 2 bin 700 kilometre yol kat ederek memleketi Zonguldak'a geldi. Zonguldak'tan yine otomobili ile Almanya'ya dönerken polis tarafından durdurulan Çataklı hakkında, rahat tutabilmesi için direksiyonda özel düzenek bulunması, otomobilin de otomatik vites olması nedeniyle işlem yapılmadı.

Almanya'nın Karlsruhe kentinde ailesiyle yaşayan 30 yaşındaki Necdet Çataklı, 1 yıl önce arkadaşının kullandığı otomobil ile eğlenceden dönerken geçirdikleri trafik kazasında sağ kolunu dirsekten itibaren kaybetti. Necdet Çataklı, 4 hafta önce yaz tatili için annesiyle birlikte Zonguldak'taki yakınlarının yanına geldi. KA-B 2174 plakalı Volkswagen Golf marka otomobilini tek koluyla kullanan ve 2 bin 700 kilometre yol katederek Zonguldak'a gelen Karlsruhe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Çataklı, tatilini tamamladıktan sonra dün akşam saatlerinde de yine aynı otomobiliyle dönüş için yola çıktı.

POLİSLER ŞAŞIRDIKentten çıkarken, Zonguldak- İstanbul Karayolu'nun Bölge Trafik Denetleme İstasyonu kontrol noktası önünde plaja giden bir yakınlarını indirmek için duran Çataklı'yı trafik ekipleri farketti. Tek koluyla polislerin şaşkın bakışları arasında araçtan inen, yakınıyla vedalaştıktan sonra yeniden direksiyona geçen Çataklı'yı trafik ekipleri durdurdu. Çataklı, Almanya'dan geldiğini ve yeniden Almanya'ya gitmek için yola çıktığını söyledi. Çataklı'nın evraklarını kontrol eden polis memuru, "Almanya'dan tek koluyla nasıl gelmiş" diye sormadan edemedi. Yol kenarında bekleyen bazı vatandaşlar da, genç sürücünün tek koluyla kullandığı otomobille Almanya'dan geldiğini öğrenince şaşkına döndü.

DİREKSİYONU ÖZELYapılan kontrollerde tek kollu sürücünün evraklarında bir eksik bulunmadı. Rahat tutabilmesi için direksiyonda özel düzenek bulunması, otomobilin de otomatik vitesli olması nedeniyle sürücü hakkında işlem yapılmadı. Annesiyle birlikte yeniden Almanya'ya dönmek için direksiyona geçen Çataklı, gazetecilerin \'tek elinizle 2 bin 700 kilometre araç kullanmak zor olmuyor mu?' sorusuna, "Hayır, çok rahat. Tek elimle direksiyonu rahatlıkla kontrol edebiliyorum. Otomatik olduğu için de vites değiştirmem gerekmiyor. Yolumuzun uzun olduğunu biliyorum. Gelirken 2 bin 700 kilometrelik yolu mola vererek 56 saatte geldim. Giderken de yine mola vere vere gideceğim" diye yanıt verdi.