1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Almanya'daki kadın heyetinden İpek'e ziyaret
Almanya'daki kadın heyetinden İpek'e ziyaret

Almanya'daki kadın heyetinden İpek'e ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, Almanya'dan bölgeye kardeşlik köprüsü kurmak amacıyla gelen 22 kişilik kadın heyetini ağırladı.

A+A-

Almanya'da kadınlara yönelik dayanışma ve yardımlaşma faaliyeti gösteren 11'i Êzidî Kürt kadını, 11'i de Alman kadın olmak üzere 22 kişilik heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek'e ziyarette bulundu. Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren İpek, “kadınların olduğu her yerde sevgi, barış, güzellikler de kendini gösteriyor” dedi.

22 kişiden oluşan ve kadınlar arasında dayanışma sergilemeye yönelik çalışmalar yapan heyetteki kadınlar, 9 Mayıs günü Batmanlı kadınlarla dayanışmak amacıyla Batman Yılmaz Güney Sergi Salonu'nda kadınları anlatan bir sergi düzenlediklerini ve bu serginin ardından da gezi ve ziyaretler gerçekleştirmek üzere Diyarbakır'a geldiklerini aktardı.

Düzenlemiş oldukları etkinliklerdeki amaçlarının “bölgede gerçekleşen savaşı bir kadın gözüyle Avrupa'ya anlatmak, bu ortamı yaşayan Kürt kadınlarının mücadelesini Avrupa'daki kadınlara tanıtmak” olduğunu dile getiren heyet üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye'sinde karşılaşmış oldukları, yönetimdeki kadın erkek arasındaki %50 eşit yönetim hakkı uygulamasını da büyük bir hayranlıkla izlediklerini aktardı. Başkan Vekili Hafize İpek'e de bu konuda şaşkınlıkla beraber duydukları memnuniyetlerini belirten heyetteki kadınlar, bu tarz eşit yönetim hakkı anlayışıyla da Avrupa'daki birçok yönetim anlayışından önde olunduğunu da ifade ettiler.

22 kişilik heyet, bölgede düzenledikleri bir takım gezinin ardından tekrar Almanya'ya döneceklerini ve bölgeyi, bölgedeki Kürt kadınlarının mücadelelerini Avrupa'daki kadınlara memnuniyetle aktaracaklarını belirterek, getirmiş oldukları hediyeyi Hafize İpek'e sundular. Heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti tekrar dile getiren İpek de konuklarına Diyarbakır Kent Rehberi adlı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yayınını armağan ederek teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT