1. HABERLER

  2. Alman siyasetçilerin Türk yazar merakı
Alman siyasetçilerin Türk yazar merakı

Alman siyasetçilerin Türk yazar merakı

Alman siyasetçiler, yaz tatillerinde Türk yazarları okuduklarını açıkladı. Cicero dergisinin siyasetçiler arasında yaptığı ankette, en çok Türk yazarların okunduğu ortaya çıktı.

A+A-

Haber: Nihat HALICI

Almanya’da yayımlanan aylık Cicero dergisi son sayısında Alman siyasetçilere hangi kitapları okuduklarını sordu. Önde gelen birçok isim, Türk yazarları okuduklarını söyledi. Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Feridun Zaimoğlu’nun 2008 yılı içinde yayımlanan son kitabı "Aşk yanığı"nı (Liebesbrand) okuyor. Hristiyan Demokrat Partili Schaeuble’nin tercih ettiği yazar Feridun Zaimoğlu, 1965 yılından beri Almanya’da yaşıyor ve Almanca yazıyor. Bazı kitapları beyazperdeye aktarılan Feridun Zaimoğlu, şimdiye kadar birçok ödüle layık görüldü.

Yeşiller Partisi’nin eş başkanı Claudia Roth da yaz tatiline bir Türk yazarın kitabıyla çıkmayı tercih edenlerden. Claudia Roth, Perihan Mağden’in “İki Genç Kızın Romanı”nı okuyacağını belirtiyor. Kutluğ Ataman tarafından sinemaya da uyarlanan romanın ana temasını, farklı karakterlere sahip iki kız arasındaki ilişki ve onlarınBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Yeşiller Partisi eş başkanı Claudia Roth'un tercihi Perihan Mağden'in "İki Genç Kızın Romanı" kitabıhayatla olan mücadeleleleri meydana getiriyor.

Künast’ın İstanbul’u

Yine bir başka “yeşil” politikacı, Yeşiller Partisi’nin Federal Meclis Grubu Başkanı Renate Künast da Orhan Pamuk’un “İstanbul” kitabını okuduğunu söylüyor. Pamuk, Almancası 400 sayfayı bulan “Istanbul”da, çocukluk ve gençlik hatıralarıyla kente ilişkin izlenim ve notlarını aktarıyor.

Başbakan Angela Merkel, Alman ressam Emil Nolde’nin hayat hikayesini okuyor. Nazi rejimi tarafından yasaklanan Nolde, aşırı dindarlığıyla tanınıyor.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, çağdaş İsrail yazınının önde gelen temsilcilerinden David Grossman ile Çin uzmanı olarak tanınan Alman gazeteci-yazar Tilman Spengler’in kitaplarını okuyor. 

Westerwelle “telefon defterini okuyor”

Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan, klasiklerden Stendhal’i tercih ediyor. Sosyal Demokrat Parti’nin Federal Meclis Grubu Başkanı Peter Sruck, Alman edebiyatının önde gelen yazarlarından Siegfried Lenz’i  tercih ediyor.

Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Guido Westerwelle ise “tatile yanına ‘ihtiyaç dolayısıyla’ sadece kişisel telefon defterini alacağını” belirtiyor.