1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Alman doktorlar heyeti Eş Başkan Türk’ü ziyaret etti
Alman doktorlar heyeti Eş Başkan Türk’ü ziyaret etti

Alman doktorlar heyeti Eş Başkan Türk’ü ziyaret etti

Almanya’dan gelen doktorlar heyeti Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ü makamında ziyaret etti.

A+A-

Bölgede uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmalardan dolayı göç eden yurttaşların durumunu yerinde incelemek ve bölgede siyasettin genel durumuna ilişkin gözlemlerde bulunmak amacıyla Mardin’e gelen Alman Doktorlar Heyeti, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaret etti.

 

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, bölgede yaşanan durumu değerlendirerek, Kürt halkının üzerinde bir vahşet uygulandığını ve Kürt şehirlerinin yıkıma tabi tutulduğunu söyledi. 


Türkiye’nin tek kişilik bir diktatörlük yönetimine doğru gittiğini kaydeden Türk, medyanın tamamına yakının devlet kontrolüne geçtiğini aktardı.


‘Yargı talimat doğrultusunda suç üretiyor’  

Yargının cumhurbaşkanı talimatları doğrultusunda insanlara suç isnat ettiğini kaydeden Türk, “ Toplumun büyük bir kesimini teslim almaya yönelik baskı oluşturuyorlar. Kürtlerin insani değerlerini savunan vicdan sahibi akademisyen ve yazarlar da hedef haline getiriliyor” dedi.


Barış görüşmelerine de değinen Türk, bu görüşmelerden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değil Kürt mücadelesinin daha güçlü çıktığını ifade ederek, “ 7 Haziran seçimlerinde barış sürecinin kendi lehine olmadığını görünce, 1 Kasım seçimlerine doğru tekrar savaş senaryolarını ortaya koyarak, milliyetçi, ırkçı kesimleri yanına çekmeye çalıştı. Kürtlerin demokrasi ve barış mücadelesini boşa çıkarmak için savaşın kendisine yarayacağını görerek, bu gün içinde bulunduğumuz ortamın oluşmasına neden oldu” diye konuştu.

Kürtleri susturmaya yönelik bir siyaset devreye konuldu

Türkiye’nin Kürtlere yönelik politikasının bir başka nedeninin de Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ve Kürtlerin bir aktör olarak sahneye çıkması olarak değerlendiren Türk, “ Rojava’daki mücadele Kürtlerin artık statüsüz bir yaşamı kabul etmeyeceğini ortaya koymuştur. Bunu gören Türkiye de Kürtleri sindirmeye, susturmaya yönelik siyaseti bir bütün olarak ortaya koydu” şeklinde konuştu. 


Avrupa’nın tutumu çağdaş demokratik değerlere aykırı 

Avrupa ve dünya devletlerinin bölgede yaşananlara karşı sesiz kalmasını da eleştiren Türk, şunları söyledi: “ Bir halkın geleceğini karartmaya yönelik yürütülen politikalara karşı suskun kalınması ve Türkiye’ye karşı esnek davranılması kabul edilecek bir tutum değildir. Bu tutumu çağdaş demokratik değerlerle çelişen bir tutum olarak görüyoruz.” 

 

HABERE YORUM KAT