1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Alman Büyükelçi DTSO'yu ziyaret etti
Alman Büyükelçi DTSO'yu ziyaret etti

Alman Büyükelçi DTSO'yu ziyaret etti

Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Eberhard Pohl, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)'yu ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can ile gelişmekte olan barış süreci hakkında sohbet etti.

A+A-

Göreve başladığı bir buçuk yıldan beri ilk kez Diyarbakır'ı ziyaret ettiğini belirten büyükelçi Eberhard Pohl, 'Gelmem zaman aldı, daha önce gelmek isterdim. Mevcut siyasal süreci umutla izliyoruz. Almanya'da, 800 bin civarında bu bölgeden gelen Kürt yaşıyor. Bu sebeple bizi de ilgilendiren bu sorunun çözümü konusundaki ilerlemeden dolayı biz de umut taşıyoruz' dedi.Büyükelçi, çözümün aynı zamanda yaşam şartlarının iyileşmesini ve ekonomik gelişmeyi de olumlu olarak etkileyeceğini umduğunu dile getirerek sohbete başladı.

Gençlerin ölümlerinin önüne geçmenin kendileri için her şeyden önce geldiğini dile getiren DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can ise, huzur ve güven olmayan yere yatırımcının da gitmediğini, oysa bölgenin %20'leri aşan işsiz-genç nüfusunun işe ihtiyacı olduğunu dile getirerek; ' Barış, ticaretin ve ekonomik gelişmenin önünü açacaktır. Bizim de barış için çabalarımız olduğu gibi, süreci destekliyoruz.  Umarız bu görüşmeler kısa sürede müzakereye döner ve bölge yıllardır hasretini çektiği barış, huzur ve güven ortamına kavuşur' dedi.

'Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerek'

Bölgeler arası gelişmişlik farkına dikkat çeken Remzi Can, bu konuda özellikle AB kaynaklı projelerin merkezi olarak Ankara üzerinden değil, bölge üzerinden yapılması konusunda büyükelçiden destek isteyerek; 'Bölgeler arası eşitlik çok önemli. Bunu TOBB Başkanı sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na da söyledim. Bölge merkezli desteklerle bu eşitsizliğin giderilmeye başlanması gerek' dedi.

DTSO tarafından yürütülen çeşitli AB projelerine değinen Remzi Can, Almanya'nın bölgeye daha çok ilgi göstermesini beklediklerini dile getirerek, gerek yatırımlarla gerekse de hibelerle artık bölgede olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Büyükelçi Pohl, Türkiye'de çok sayıda Alman şirketinin çalıştığını ancak daha çok İstanbul çevresi le Ege ve Akdeniz bölgelerinde faaliyet gösterdiklerini, Doğu ve Güneydoğu'ya gelindikçe yatırımların da azaldığını belirterek, 'tabi ki sorun güvenlik' dedi.

'Kürtler temel insani haklarını istiyorlar'

'Savaş bir an önce bitsin, barış gelsin, o zaman yatırımcı gelmeye başlayacaktır' diyen Remzi Can, bölge halkının beklenti içinde olduğunu dile getirerek; 'Her ailenin bir ferdi ya cezaevindedir ya da dağdadıri veya bu yolda hayatını kaybetmiştir.Bu nedenle bölge halkının barış beklentisi büyüktür. Sadece çocukları dağda olan ailelere ve çocukları bu bölgede asker olan ailelere bir referandum yapılsa barışın ne kadar çok istendiği görülebilecektir' şeklinde konuştu.

Remzi Can, Kürtlerin isteklerinin en temel insani haklar olduğunu da dile getirerek şunları söyledi: 'Anadilde eğitim en temel insan hakkıdır mesela. Artık bunun önü açılmalıdır. Ayrıca yerel yönetmlerin bütçesi merkezden kontrol ediliyor, vali halen merkezden atamayla geliyor. Yapılan anayasa çalışmaları ile yerel yönetimlerin Almanya'daki gibi güçlendirilmesi de barış sürecine katkı sağlayacaktır. Çünkü bu haliyle halkın kendini yönetme özgürlüğü de kısıtlanıyor, merkezi iktidarların kendi partilerinden olan belediyelere daha fazla destek oldukları biliniyor. Artık bunların değişmesi gerek'.

Remzi Can sözlerini şöyle sürdürdü: 'Artık kaybedecek vakit yok. Bugün sokaklarda taş atan çocuklar büyüdüğünde eğer hala barış yapamamışsak, inanın o zaman işimiz daha zor olacak. Çünkü bu şartlarda büyüyen bu gençlerle oturup konuşmak daha zor olacak. Bu nedenle sürecin geciktirilmemesi gerek.'

'Sürgündekiler de geri döneceklerdir'

Almanya'daki binlerce politik sürgün pozisyonundaki Kürt yurttaşına da değinen Can, 'Barışın gelmesi halinde onlar da geri döneceklerdir' dedi.Bunun üzerine Türkiye'deki sorunların bitmesini istediklerini dile getiren Alman Büyükelçi, 'Çünkü buradaki sorunlar bir şekilde bize de ithal oluyor. Oysa Türkiye ekonomik ve siyasal olarak bu yüklerden kurtulursa daha güçlü bir ülke olacaktır' dedi.
Bir süre de ayakta devam eden sohbette Remzi Can özellikle iş çevrelerinin önündeki  vize engelinin tamamen kaldırılmasını beklediklerini dile getirdi.


 

HABERE YORUM KAT