1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ‘Allah’ın emri olan barışa ses verin’
‘Allah’ın emri olan barışa ses verin’

‘Allah’ın emri olan barışa ses verin’

Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) Bileşenleri, sokağa çıkma yasakları, çatışmalar ve cenazelerin verilmemesine karşı yürüdü.

A+A-

Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) Bileşenleri bölgede süren sokağa çıkma yasakları, çatışmalar, yaşamını yitirenlerin cenazelerinin alınmamasını düzenlediği yürüyüş ile protesto etti.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve İslami çevrelere çağrı yapan HDP Milletvekili ve DİK Eş Sözcüsü Hüda Kaya, yaşanan savaş karşısında sessizliklerini bozmalarını istedi. Ortak açıklamayı yapan DİK Gençlik Üyesi Hebun Aslan da “Allah’ın emri olan barışa ses verin” dedi.

Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) Bileşenleri bölgede süren sokağa çıkma yasakları, çatışmalar, yaşamını yitirenlerin cenazelerinin alınmamasına dikkat çekmek için yürüyüş düzenledi. Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen ve aralarında HDP Milletvekilleri Hüda Kaya, Nimettullah Erdoğmuş, Ayhan Bilgen ve çok sayıda DİK üyesi Seyda ve Mellelerin de bulunduğu kalabalık grup Şêx Said Meydanı’na yürüdü.

 

Meydanın önünde barikat kuran polis geçişe izin vermezken yapılan görüşmelerin ardından açıklama meydanın karşısında yapıldı. Burada konuşan DİK Eş Sözcüsü Fadıl Bedranoğlu, bölgede devam eden çatışmalara ve yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, taraflara savaşa son verme çağrısı yaptı.

Kaya: Namaz kılarken insanların öldürüldüğü bir bölgedeyiz

Ardından konuşan HDP Milletvekili ve DİK Eş Sözcüsü Hüda Kaya ise, yaşanan çatışmalara dur demek için basın açıklamasını düzenlediklerini, bu kapsamda Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerine düzenlenen yürüyüşe DİK üyesi bir grup kadının da katıldığı belirtti.

 

Çatışmalı bölgelerde yaşananlara dikkat çeken Kaya, “Cenazelerin günlerce yollarda bekletildiği, abdest alırken, namaz kılarken insanların öldürüldüğü bir bölgedeyiz. İşte biz bu kadar özgürüz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve İslami çevrelere çağrı

Taraflarını dile getirmek için burada olduklarını belirten Kaya, basına yansıyan haberlere ve televizyon programlarında bölgeye ilişkin yorumlarda bulunan yazar ve akademisyenlere sert tepki gösterdi.

 

28 Şubat döneminde ‘Keçisi çalınan İmam’ın gazetelere ‘İmam keçi çaldı’ şeklinde yansıdığını kaydeden Kaya, “Medya ve medyada yer alan bazı yazar- çizerler burada teröristlere karşı bir savaş veriliyor gibi halkı inandırdı. Bir televizyon programında ‘burada çocuklar öldürülüyor’ demek vatan hainliğiyle eş değer bir hale gelmiştir” diye konuştu.

 

Kaya, Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere İslami çevrelere seslenerek, sessizliklerini bozmalarını ve barışa ses vermelerini istedi.

‘Allah’ın emri olan barışa ses verin’

Kaya’nın ardından DİK Gençlik Üyesi Hebun Aslan ortak basın metnini okudu.

 

DİK’in 1 Ocak’ta Diyarbakır’da bir toplantı gerçekleştirdiğini kaydeden Aslan, “Türkiye’de yaşayan herkese, başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere tüm İslami çevrelere, sessizliklerini bozmalarını ve Allah’ın emri olan barışa ses vermelerini, bu gaddar savaşın taraflarına da, hiç kimseye faydası olmayan bu savaşa son vermelerini, ilk adım olarak ellerini derhal tetikten çekmelerini, Allah’ın emri olan barışa gelmelerini ve adil bir barışın sağlanması için müzakereleri kaldığı yerden yeniden başlatmalarını istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler