1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ali Fikri Işık Kimdir? (Röportaj)
Ali Fikri Işık Kimdir? (Röportaj)

Ali Fikri Işık Kimdir? (Röportaj)

Diyarinsesi.Org köşe yazarı ve bir çok yerde yazılarıyla önemli konulara değinen usta gazeteci Ali Fikri Işık ile bir söyleşi yaptık.

A+A-

- Sevgili Ali Fikri Bey sizi Diyarinsesi.org sitesinde yazdığınız köşe yazılarınızdan tanıyoruz. Genellikle Diyarbakırspor'u konu alan yazılarınızı zevkle okuyoruz.
- Sizi daha yakından tanımak istiyoruz, bizlere kendinizden biraz bahseder misiniz, Kimdir Ali Fikri Işık, ne yer ne içer, ne iş yapar asıl mesleği nedir?

A.F.Işık;  Kişinin kendinden bahsetmesi pek makbul değildir. Aslında bu değer yargısını pek anladığım söylenemez. Çünkü, her bilgi asıl kaynağıyla güvenilirdir. Bilimsel perspektif her şeyi kaynağından öğren der. Ama konu insanın kendisini anlatması olunca, her nedense, '' sus seni başkası anlatsın'' denir. Aslında belki de bu durum, neden  bir başkasının aynasına ihtiyaç duyulduğumuzu da anlatır. Her neyse; Aslen Batmanlıyım, ama ben gözlerimi dünyaya, deyim uygunsa Silvan'da açtım. Beni ben yapan bütün niteliklerimin temelini Silvan da oluşturdum. O nedenle Silvan'a ( Farqîn) her şeyimi borçluyum demek abartı sayılmamalı. Her Kurd gibi merkezi kimliğimi Diyarbekirlilik belirledi ve yine her Kurd gibi, bu merkezi kimlik için kendimi çok ciddi bir varoluş mücadelesinin içinde buldum. Kürtçe ve Türkçe biliyorum, her iki dille de yazıyorum. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa ilk kez Kürtçe maç yorumları benim kalemimden çıktı.! 1974 yılına kadar hem Siirt hem de Diyarbekir 1. Amatör kümede futbol oynadım. 1975 yılından sonra, yükselen devrimci dalganın içinde bende herkes gibi o '' tufanı'' yaşadım. 12 mart 1980 ila 1983 yıllarında ünlü Diyarbekir 5.nolu zindanın da yattım. Davalar, kaçak yıllar ve sürgün, hayatımın en belirgin izlekleri oldu.

İstanbulda yaşıyorum, önceleri hayatımı yazarak kazanmaya çalıştım. Başta Yazko olmak üzere, yazı çizi işinde bir süre direndim. Ama sonra tekstile yönelerek kardeşlerimle birlikte, bir aile şirketi kurduk ve hala bu işle hayatımızı idame ediyoruz.

Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum