1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES sonuçları açıklandı!
ALES sonuçları açıklandı!

ALES sonuçları açıklandı!

Binlerce kişinin merakla beklediği ALES sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 8 Mayıs 2016 tarihinden gerçekleştirilen ALES sınavının sonuçlarına haberimizin içeriğinden ulaşabileceksiniz. İşte ALES sonuçları ve son gelişmeler...

A+A-

ALES sonuçları bugün açıklandı. Binlerce kişinin  merakla beklediği sonuçlar ÖSYM tarafından açıklandı. İşte ayrıntıları...

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani kısaca ALES akademik olarak kadroların belirlenmesinde kullanılan bir sınavdır. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atamalar gerçekleştirilebilir.
 
http://ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ 

ALES’e girme amacı eğer ki lisansüstü eğitim için ise; yurtdışı lisansüstü eğitimleri için gidecek kişilerin belirlenmesinde kullanılan puanlar belirlenmektedir. Mecburi olmamakla birlikte kendi imkanıyla yurtdışından lisansüstü eğitim alma durumu olmayan kişiler bu sınava girmek zorundadır. ALES sonuçları, sınav tarihinden itibaren 3 senelik bir zaman dilimi için geçerlidir. ALES sonuçları sorgulama işlemi kişilerin akademik kariyerinin belirlenmesinde önemli işlemlerden biridir ve ÖSYM’nin internet üzerinden sorgulanır hale getirmesi sınava giren tüm bireylere kolaylık sağlamıştır. ALES sınav sonuçları sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler yazımızın devamında bulunmaktadır.
 
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ALES’te birçok kişi başarılı olabilmek için ter dökmüştür. ALES ile birlikte bütün yükseköğretim kurumları, sınav sonuçlarına göre bireyleri lisansüstü programlarına yerleştirmektedir. Bu kapsamda belirli bir puanın üzerinde almaları gerekmektedir. ALES’e göre bir lisansüstü programına katılmaya hak kazanmak için 55 ve üzeri puan alınması gerekmektedir. Ancak lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracak olan bireyler için bu puan 70 olmaktadır.
 
Yükseköğretim kurumları lisansüstü programlarında adaylar değerlendirme durumlarında, hangi durumlardan sorumlu olacaklarının bilgisi verilecektir. Bu durumda ise, sınav puanının % 50’den az olmaması koşulu yer almaktadır.
 
Yükseköğretim kurumları yapacak oldukları seçme işlemlerinde, adayların almış oldukları ales puanına dikkat etmekle beraber aynı zamanda ön eleme amacıyla da görebilmektedirler. Ayrıca kendilerinin yapacak oldukları bazı sınavların bir parçası olarak kabul ederek bireylere başka testlere ve imtihanlara sevk etmektedirler.
 

 --2182261.jpeg
ALES’in bir başka önem teşkil eden yönü ise, yurtdışında lisansüstü programı almak isteyen adaylar içindir. Bu kapsamda yurtdışında lisansüstü eğitim alacak olan kişilerin, mutlaka ALES’te başarılı olmaları gerekmektedir. Ancak bunlara ek olarak, lisansüstü programlarını kendi imkanları ile yapacak olan bireylerin ALES’e girme yükümlülüğü bulunmamaktadır.
 
Yurtiçindeki ve yurtdışındaki kurumlar şartlar kapsamında ALES sınav sonuçlarını kullanmaktadırlar.
 
ALES Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
 
Akademik kariyeriniz için önemli bir adım olan ALES sonuçları sorgulama işlemi için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız. Sonrasında ALES sınav sonuçları sorgulama işlemi için açılan sayfada öncelikle T.C. kimlik numaranızı giriniz. Sınavlar için kayıt yaptırdığınız zaman aldığınız şifrenizi ya da aldıktan sonra değiştirdiğiniz şifrenizi giriniz. Son olarak bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra ise “Gönder” butonuna tıklıyoruz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT