1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES sınavı için belirlenen yeni tarih nedir?
ALES sınavı için belirlenen yeni tarih nedir?

ALES sınavı için belirlenen yeni tarih nedir?

ÖSYM ALES sınav tarihinde güncellemeye gitti. ALES Sınavı 20 Kasım tarihi olarak belirtilse de yapılan değişiklikler sebebi ile 18 Aralık tarihi olarak değiştirildi.

A+A-

Günlük hayattaki bir çok işimizi artık gelişen teknoloji sayesinde sadece bir kaç dakikamızı ayırarak gerçekleştirebilmemiz mümkündür. 

Artık kurumlara gitmeye gerek duymadan önceden yaşadığımız zaman kayıplarını engelliyoruz. Devletin birimlerinden resmi kurumlarda bu gelişen teknolojiye kayıtsız kalmadığı için bu işlem daha da kolaylaşıyor .Çünkü ya tek çatı altına toplanarak sizlere hizmet veriliyor ya da kendi sistemlerini kurduktan sonra sizlere online bir hizmet olanağı sunuyor. Bu nedenden dolayı da vatandaşların kullanımı kolay bir sistem üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilme imkanı artıyor. bir çoğumuz bildiği gibi sınavlar bir yerden bir yere geçiş esnasında belirleyici bir husustur.

Lise sınavı, üniversite sınavları ve üniversite eğitimini tamamladıktan sonra okullarda öğrenim görevlisi olarak çalışmak isteyenler için ve doktora eğitimini almak isteyenler için ALES sınavı. ALES Sınavlarının günümüzde artık çok önemli bir yeri vardır.  Öncesinde öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı olarak çalışmak isteyen üniversite eğitimini tamamlamış kişiler bu sınava başvuruda bulunurlardı Ancak şuan ki ALES Sınavının önemi önceden söz konusu değildi. Bu kadrolara sahip olmak isteyen adaylar öncelik ile başvurusunu yaptıktan sonra ALES Sınavına girer ve sonrasında mülakatlara katılarak bu kadroya dahil olabilmek için çabalardı. 

Ancak bu değerlendirme esnasında ALES sınavının önemi %25 değerindeydi diyebiliriz. Ancak sonrasında bu sınava verilen önem git gide artarak günümüze kadar ulaştı. Bu yüzdelik değerlendirme artık %50 ve bazen de %50 den de fazla bir oran haline geldi. Eğer kişi ALES sınavına girer ve yetmiş puanı veya yetmiş puan ve üzeri alırsa başarılı sayılır. Ve öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına girmek üzere mülakatlara girmeye hak kazanır. Eğer kişi bu puan barajının altında kalırsa hiç bir şekilde başarılı sayılmayacaktır. Son zamanlarda katılımların artması ile ALES Sınavı dair bir çok yenilikler geliştirildi. 

Sınav sistemi aynı kalıp başvuruları ve ücret yatırma işlemleri değişen ALES Sınavına girmek isteyen öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı adayları öncelik ile ÖSYM’nin resmi web sayfasından ALES Sınavının başvurular kısmından başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Ardından kişi başvuru için gerekli işlemleri yaptıktan sonra da ÖSYM ALES Sınavı kılavuzunun üzerinde yazan anlaşmalı bankalara online olarak ücretlerini yatırabilirler. Eğer kişi bu bankalardan online işlem yapmıyorsa eski usül olarak bankalara ya da bankamatiklerden de bu işlemi gerçekleştirebilir.  

Bu ücreti yatırmak için adaylar 11 Ekim tarihini bekleyeceklerdir.  Bildiğiniz üzere ÖSYM Sınav takviminin değişikliği nedeni ile 20 Kasım da yapılması beklenen ALES Sınavı  18 Aralık tarihinde yapılması karar verildi. Bu tarihlerde sınava katılmak için ise adayların öncelik ile 10 Ekim tarihine kadar başvurularını tamamlamış olması gerekmektedir. Önceden 150 dakika olarak belirtilen sınav süresi artık 120 soru için 180 dakikaya çıkartıldı.

HABERE YORUM KAT