1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Albert Einstein Kısaca Hayatı ve Buluşları
Albert Einstein Kısaca Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Kısaca Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein, ismi dahi kelimesi ile eş anlamlı olarak kullanılan ve 1999 yılında dünyanın önde gelen fizikçileri tarafından,

A+A-

Albert Einstein, ismi dahi kelimesi ile eş anlamlı olarak kullanılan ve 1999 yılında dünyanın önde gelen fizikçileri tarafından, tarihin en büyük fizikçisi olarak seçilmesi yönü ile dikkatleri çekmeye başaran bir kişi olarak tarif edilebilir ama hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermek yerinde olacaktır.

               

                14 Mart 1879’da, o zaman Alman İmparatorluğu sınırları içinde kalan Ulm kentinde dünyaya geldi. Albert Einstein kısaca hayatı anlatılacak bir kişi olmasa da, Katolik okulunda başladığı öğrenim hayatına 9,5 yaşından sonra Luitpold Gymnasium’da devam ettiğini söyleyerek öğrenim hayatını anlatmaya başlama imkanı olabilir. Burada modern diller, matematik, coğrafya gibi derslerde üstün başarı elde etti. Aynı süreçte Kant, Öklid, Pisagor gibi düşünür ve matematikçilerin kitaplarını okudu, matematikçilerin teoremlerini ispatlamayı başardı.

                1894 yılında aile şirketleri iflas etti. Ailesi İtalya’ya taşınırken, Albert Einstein okulunu bitirmek üzere Almanya’da kaldı. Ama sinirleri çok fazla dayanamadı ve 6 ay sonra, tekrar ailesinin yanına yani İtalya’ya taşındı. Bir süre orada kaldı. Sonraki yıl giriş sınavlarında şansını denediği İsviçre’deki Federal Politeknik Okulu’nun yöneticisinin tavsiyesi ile İsviçre’de bir liseye kaydoldu. Çünkü giriş sınavında fizik ve matematik gibi alanlarda çok yüksek notlar almasına rağmen, diğer dallardaki sınavlarda başarılı olamamıştı.

1896’da liseyi bitirerek tekrar giriş sınavlarına girdiği ve sonucunda kayıt yaptırdığı Politeknik Okulu’nu 1900 yılında bitirdi. Okuldan ayrıldıktan sonra uzun süre iş aradı. Öğretmenlik veya benzeri işler bulamayınca, 1902 yılında ve bir tanıdık tavsiyesi ile Bern Patent Ofisi’nde çalışmaya başladı.

                1908 yılında hem patent ofisinde çalışıyor hem de artan ünü sayesinde bulduğu Bern Üniversitesindeki öğretmenlik görevini sürdürüyordu. 1909 yılında iki görevinden de ayrıldı. 1911 yılında profesör oldu, 1914 yılında tekrar döndüğü Almanya’da yükseköğrenim kurumlarında profesör ve yönetici olarak çalışıyordu. 1921 yılında fotoelektrik etkisine açıklama getirmesi sayesinde Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

                1933 yılında Amerika’da gezide bulunduğu dönemde, Almanya’nın Yahudilerin resmi makamlarda görev yapmasını men ettiğini öğrendi. Avrupa’ya dönüşünde birkaç ay Belçika, İngiltere gibi ülkelerde kaldı, sonrasında kalıcı olarak ABD’ye göç etti. 18 Nisan 1955’te ölene kadar orada yaşamaya devam etti. Einstein 2 evlilik yapmıştır ve ilk evliliğinden olan 2 erkek çocuğu vardır.

               

                Albert Einstein’ın teorik fizik alanında ortaya koyduğu kuramlar ve ispatlar fizik bilimini ve insanların dünyaya ve evrene bakış açısını değiştirmiştir. Albert Einstein buluşları olarak listelenmesi gereken gelişmeler, görüşler bunlar sayılabilir ve en önemli çalışmaları şunlardır:

  • Özel görelilik kuramı: Mekân, zaman ve hareketin izafi olaylar olduğunu düşündüğü ve E=mc2 formülünün temeli olan kuramdır. Herkes için geçerli olan mutlak zaman fikrini yıkan ve devrim niteliğinde bir kuramdır.
  • Genel görelilik kuramı: İlk kuramın daha gelişmiş bir şekli olarak kabul edilebilir. Birbirine göre ivmeli olarak hareket etmekte olan sistemlere açıklama getiren bir kuramdır.
  • Kütle-enerji eşitliği: Özel görelilik kuramından hareketle oluşturduğu Enerji= kütle* ışık hızının karesi yani E=mc2 formülünü ortaya koyan çalışmasıdır. Modern bilimin temellerini atan ve kendisinden önce bilinen, doğru olduğu varsayılan birçok kuralı yıkan ya da kökünden değiştiren bir çalışmadır.
  • Fotoelektrik etki: Nobel ödülü alan bu çalışması, Foton ve Fotoelektrik etki konularına açıklama getirmişti.

HABERE YORUM KAT

14 Yorum