1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Aktörler mutabakat içinde'
'Aktörler mutabakat içinde'

'Aktörler mutabakat içinde'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm sürecinin devam edeceğini belirterek, “Şahsen başka bir seçenek düşünülmesini dahi istemiyorum. Bölgemizdeki insanlar bu 6 aylık sürede, deyim yerinde ise huzur ve güven lezzetinin tadına vardılar. Süreci

A+A-

Diyarbakır'da iftar yemeğinde basın mensupları ile bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.. Eker, Şırnak Havalimanı'na Kürt siyasetçi Şerefettin Elçi'nin adının verilmesiyle ilgili bir soruya, “Şerafettin Elçi uzun yıllar siyaset yapan ve aynı zamanda Bakanlık da yapmış sevilen ve sayılan bir insandı. Ben de Kürdüm dediği için yargılanan, ceza alan ve mücadele veren bir siyaset adamıydı. Şırnak havaalanına isminin verilmesi Başbakanımızın takdiriydi, biz de destek verdik. Bu bir jest değil, kadirşinaslık ve bir vefadır” diye konuştu.

'Demokratikleş devam ediyor'

Çözüm süreci ile ilgili soruları da yanıtlayan Eker, sürecin devam ettiğini ve edeceğini kaydederek şunları söyledi:

“Şahsen başka seçenek düşünülmesini dahi istemiyorum. Bu işin tereyağından kıl çeker gibi rahat olmayacağını biliyorduk. Sorunlar, provokasyonlar çıkacağını biliyorduk. Herkes barışı aynı arzu ile istemiyor olabilir. Başından beri bazı provokatif eylemler oldu. Genel gidişine bakmamız lazımdır. Sürecin siyasi aktörü olan AK Parti ve sürece dahil olan BDP, bu işin diyalog ve müzakere ile uzlaşarak çözüleceğine inanıyor. Bölgemizdeki insanlar bu 6 aylık sürede deyim yerinde ise huzur ve güven lezzetinin tadına vardılar. Sürecin temel siyasi aktörleri sürecin devamı için mutabakat içindedirler. Türkiye'nin demokratikleşmesi devam ediyor. Bu demokratikleşme adımları vakti gelince açıklanacaktır.”

PKK yöneticilerinin hükümetin adım atmamasına yönelik açıklamaları ve dağa çıkışların artığı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine Eker, “PKK veya başka çevrelerin açıklamalarından çok, devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının yaptığı görüşme ve müzakerelere itibar ediyoruz. Çözüm süreci ile birlikte dağa çıkışlarda artış olup olmadığı ile ilgili bilgim yoktur” dedi.

Katkılı un dönemi bitiyor      

Eker, tam buğday ekmeği uygulamasına geçiş konusundaki soru üzerine tam buğday ekmeğinin ulaşmak istedikleri hedef olduğunu söyledi.

Ekmekte 17 çeşit katkı maddesi kullanılmasına 1 Temmuz itibariyle son verildiğini vurgulayan Eker, “Ekmekte daha önce 17  çeşit katkı maddesi kullanılıyordu. Çünkü buğdayın kepeğini alıp satıyorlar. Geriye kalan kepeksiz kısmı kıvam tutsun diye bir katkı maddesi koyuyorlar. Aroması için başka bir şey koyuyorlar böylece katlana katlana 17 çeşit katkı maddesine ulaşmış durumdaydı. Biz bunların hepsini yasakladık. 1 Temmuz'dan itibaren çıkardığımız tebliğle ki biz bunu 1 yıl öncesinden duyurduk. Dedik ki şu tarihten itibaren bu uygulamaya geçeceğiz” dedi.

Ekmeğin bundan sonra sadece buğday unu, su, maya ve tuzdan oluşacağını bunlardan başka bir şey konulamayacağını vurgulayan Eker, şöyle konuştu:

“Fabrikalar da 1 Temmuz'dan itibaren katkılı unları üretmeyecekler. Piyasada bulunanlar için de 1 Ağustos'a kadar süre var, bu tarihten itibaren piyasalardan bu unlar da geri çekilecek. Tam buğday ekmeğinin satış yerinde bulundurma zorunluluğunu getirdik. Mutlaka her satış noktasında tam buğday ekmeği satışta gösterilecek ama şu anda sadece açık ekmekte kepek oranı artırılmış, tuz oranı azaltılmış, katkı maddelerinden arındırılmış buğday ekmeği var. Ama bu şu haliyle daha tam buğday ekmeği değil. Aşama aşama oraya doğru gidiyoruz, amacımız oraya ulaşmaktır. Tabii başka bir ekmek bulmak isteyenler sağlıklı olmak kaydıyla özel ambalajlı şekilde diğer çeşit ekmekleri de bulabilecekler. Kuru üzümlü, fındıklı veya patatesli bir ekmek yapılıyor bu ayrı bir ambalajla üzerinde yazılacak vesaire. Ama bizim bildiğimiz açık, somun ekmek diye tabir ettiğimiz halkın büyük bir kesiminin tükettiği ekmekteki ölçü bu; kepek oranını artırdık, tuz oranını azalttık su ve mayanın dışında da başka da bir katkı maddesi koymuyoruz, koydurmuyoruz. Bunları denetliyoruz aksi davranan olursa da kanunda belirtilen cezaları veriyoruz. 11 bin lira civarında para cezası var. Eğer başka bir durum söz konusu olursa da kanun maddelerine göre diğer cezalar da verilecek.”

Bakan Eker, ekmeğin yanı sıra et ve süt ürünlerinde de katkı maddelerini kaldırdıklarını bu gıdaların belirli bir standartta olmak zorunda olduğunu kaydetti.

Eker, şöyle dedi:

“Mesela birtakım nitrat tuzlar var, birtakım diğer lezzet veren Çin tuzu diye bir şey var. Bu Çin tuzu iştah açtırıcı insana çok fazla yediriyor. Ama çok sağlıklı olmadığı konusunda tespitlerimiz var bu nedenle bunları uygulamadan kaldırdık. Özellikle de bu geleneksel et ürünleri sucuk, salam, sosis vesaire. Dönerde mesela aroma artırıcılar kullanılıyordu. Bunları kaldırdık. Dolayısıyla halk şu anda eskiye göre çok daha sağlıklı, çok daha hijyenik, çok daha kalite ve standartta gıdaya ulaşma imkanı bulabiliyor.”

HABERE YORUM KAT