1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aksu dönemi kapanıyor mu?
Aksu dönemi kapanıyor mu?

Aksu dönemi kapanıyor mu?

AKP'deki yeni yönetim, 25 yıllık siyasi hayatında mutlaka bir koltuğu olan eski bakan Abdülkadir Aksu'yu da boşta bıraktı.

A+A-

AKP kongresi sonrası oluşan yeni yönetim, 25 yıllık siyasi hayatında mutlaka bir koltuğu olan eski bakan Abdülkadir Aksu'yu da ilk kez boşta bıraktı. 1987 yılından bu yana Bakan, Grup Başkanvekili ve Genel Başkan yardımcısı olarak ANAP-RP-FP ve AKP'de yer alan Aksu, Genel Başkan yardımcılığı koltuğunu da Mehmet Ali Şahin'e bırakınca sade milletvekili oldu.

Kaymakamlık ve Valilik görevlerinin ardından 1987 yılında politikaya atılan Aksu Diyarbakır milletvekili seçilerek, ANAP Grup Başkanvekili oldu. 2. Özal hükümetinde ise 31 Mart 1989'da İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 9 Kasım 1989 tarihinde Yıldırım Akbulut Başbakanlığı'nda kurulan 47'inci Hükümette de ikinci kez İçişleri Bakanı oldu. Mesut Yılmaz'ın Başbakanlığı döneminde ise Devlet Bakanlığı yaptı.

16 Ağustos 1996 tarihinde, ANAP'tan ayrılarak Refah Partisine katılan Aksu, Genel Başkan Yardımcılığına getirildi, RP'nin kapatılmasından sonra Fazilet Partisine geçti. FP'nin kapatılması sonrası, AK Parti kurucu üyesi oldu. 2002 yılında AKP iktidarı ile birlikte Abdullah Gül hükümetinde yine İçişleri Bakanlığı görevini üstlendi. Aksu 5 yıl süren bakanlık görevinin ardından Genel Başkan Yardımcısı oldu. 4. kongre sonucu ise MKYK'ya en az oy alarak girebildi. MYK'daki Genel Başkan yardımcılığı koltuğunu da kaybetti ve 25 yıldır ilk kez sade milletvekili oldu.

Aksu'nun İçişleri Bakanlığı dönemlerinde, Prof. Muammer Aksoy, Gazeteci Çetin Emeç, yazar Turan Dursun, eski MİT Müsteşar Adnan Ersöz ve eski MİT Müsteşar yardımcısı Hiram Abas, Prof. Bahriye Üçok, emekli Korgeneral Hulusi Sayın, emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk, emekli Korgeneral İsmail Selen ile Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz ve Doçent Necip Hablemitoğlu cinayetleri işlendi. (gazeteport)