1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aksoy, şehrin hayatı değişti
Aksoy, şehrin hayatı değişti

Aksoy, şehrin hayatı değişti

Aksoy, "Çözüm sürecinin de etkisiyle, gelişme ve kalkınma yolunda yeni bir hava yakalayan Diyarbakır, geçmişte olduğu gibi, Bölgesinin merkezi olma konumunu giderek güçlendirmektedir."

A+A-
Diyarbakır Valiliği tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle düzenlenen "Kültür ve Karpuz Festivali" kapsamında Bakan Mehdi Eker ve Vali Hüseyin Aksoy'un yansıra yürüyüşe, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Cuma İçten, Oya Eronat, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, kamu kurum kuruluş yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
KARNAVAL HAVASINDA
 
Gevran Caddesi'nde başlayan ve Atatürk Stadyumu'na kadar süren kortej yürüyüşünde develer, karpuz kostümlü ve yöresel giysili gençler ile faytonların da katılımı ile karnaval havasında geçti.Kortej yürüyüşünün ardından sanatçı Rojin konser verdi, Anadolu Ateşi de dans gösterisi yaptı.
 
Stadyumda devam eden etkinliklerde Bakan Eker ve Vali Aksoy, bölgedeki illerden getirilen yöresel ürünlerin sergilendiği stantları gezdi. Daha önce ağırlık yarışmasında dereceye giren karpuzlarla ilgili yetkililerden bilgi alındı.
 
KADİM ŞEHİR DİYARBAKIR
 
Eker, kadim şehir Diyarbakır'ın onlarca medeniyeti besleyip büyüttüğünü, on binlerce yıldır bu topraklarda insanlığın, yerleşik hayata geçtiği ilk dönemden itibaren medeniyetler inşa ettiğini söyledi. Diyarbakır'ın zengin ve kadim kültürünün bir tek ürüne sığmayacak kadar büyük olduğunu vurgulayan Eker, coğrafya ve iklimin gerektirdiği ihtiyaçların karşılanmasında meyan şerbeti gibi karpuzun da önemli bir ürün olduğunu dile getirdi.
 
Eker, Diyarbakır'da hem mimarlık felsefesi açısından hem sosyal barışın mimari projelerinin nasıl hayata geçirilebileceğine dair eşsiz örneklerin bulunduğuna işaret ederek, ilde binlerce yıl Kürt, Türk, Süryani, Ermeni, Keldani, Arap ve Musevi'nin barış içinde yaşadığına dikkati çekti.
 
ŞİMDİ BARIŞ ZAMANIDIR
 
Eker, Diyarbakır'un son 30 yılında çok acılara şahit olunduğunu, çok gözyaşı döküldüğünü ifade ederek, bu nedenle barışın ne demek olduğunu yine en iyi bilenlerin Diyarbakır'da yaşayanlar olduğunu vurguladı. "30 yılı aşkın süredir bu kentin değerlerini hatırlayamaz olduk. Bu ilin güzelliklerini unuttuk. Çünkü bu şehrin gündeminde kavga, şiddet, terör, taş atma, gözyaşı, acı ve ıstırap oldu" ifadelerini kullanan Eker, bu şehrin küller altında kalan güzelliklerinin işin uzmanları gelip o külleri eşince ortaya çıktığını belirtti.
 
SOSYOL VE EKONOMİK KALKINMA
 
Vali Hüseyin Aksoy ise son yıllarda Diyarbakır'da ve bölgede çok önemli ve büyük altyapı yatırımlarının gerçekleştirildiğini, projelerin uygulandığını belirterek, bunun sonucu olarak, son yıllarda yakalanan muazzam sosyal ve ekonomik kalkınma dinamizminin artarak devam ettiğini söyledi.
 
STRATEJİK BİR YAKLAŞIMLA
 
Aksoy, şöyle dedi: "  Diyarbakır; tarihteki bereketine yeniden kavuşma yolunda önemli bir sürece girmiş ve kadim geçmişinin farkında olarak tarım alanında önemli bir “misyon” üstlenmiştir. Festivalin, tarımsal bir ürün olan “Karpuz” ismini taşımasının simgesel bir önemi vardır. Çünkü kadim kent Diyarbakır'da yaşam tarzını, kültür ve sanatı şekillendiren ana unsurların başında tarım gelmektedir. “Kent Mutfağı” olarak adlandırılan Hevsel Bahçelerini Diyarbakır'dan ayrı düşünemezsiniz.
 
Dolayısıyla, küreselleşme sürecinin zirve yaptığı günümüzde, dışa açılma ve daha rekabetçi bir kent olma yolunda hızla ilerleyen Diyarbakır'ın marka değerlerinden biri tarım ve gıda olacaktır. Diyarbakır'ın bu imajını güçlendirecek festivallerin, kongrelerin, fuarların düzenlenmesi bu açıdan son derece değerlidir.
 
FUAR VE FESTİVALLER
 
Her yıl Nisan ayında “Diyarbakır Tarım ve Hayvancılık Fuarı” düzenleniyor. Bu yıl ilk kez Diyarbakır'da “Uluslararası Mezopotamya Tarım Kongresi” yapıldı. Bugün Kültür ve Karpuz Festivalini gerçekleştiriyoruz. Ekim ayında “Türkiye 5. Uluslararası Katılımlı Tohumculuk Kongresi” düzenlenecek.
 
Sektörel aktörlerin bir araya geldiği, sektörlerin vizyon ve yol haritalarının tartışıldığı, bilimsel gelişmelerin, yeniliklerin ve yeni uygulamaların paylaşıldığı kongreler, sempozyumlar ve fuarlar ile kültürel etkileşim ve paylaşımın zemini olan festivaller çok önemlidir.
 
Tarım ve Hayvancılık açısından önemli bir merkez olma yolunda ilerleyen Diyarbakır'ımızda düzenlenen bu tür faaliyerleri önemsiyoruz ve sektördeki paydaşlarımızla bunları destekliyoruz. Ancak, bu tür faaliyet ve etkinlikleri, profesyonel ve katılımcı bir bakış açısıyla düzenlemek ve uluslararası niteliğini güçlendirmek için daha fazla çaba sarf etmeliyiz.
 
ÇÖZÜM SÜRECİNİN ETSİSİYLE
 
Çözüm sürecinin de etkisiyle, gelişme ve kalkınma yolunda yeni bir hava yakalayan Diyarbakır, geçmişte olduğu gibi, Bölgesinin merkezi olma konumunu giderek güçlendirmektedir. Bölgenin son 30 yılına adeta ambargo koyan sorunun çözümü sürecini yaşadığımız bugünlerin yarattığı umut ve heyecanla Cumhuriyetimizin 2023 vizyonu çerçevesinde, Diyarbakır'ı, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak kalkınmış, refah ve sosyo-ekonomik göstergeleri yüksek, işsizlik ve yoksulluğun asgari düzeyde olduğu, insanların barış içerisinde yaşayarak geleceklerine umutla ve güvenle baktığı bir kent olarak görmek istiyoruz. Bu arzu doğrultusunda, stratejik bir yaklaşımla çaba ve gayretlerimizi seferber etmeliyiz."
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT