1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aksoy “Mağdur olanlara yardımlar sürüyor”
Aksoy “Mağdur olanlara yardımlar sürüyor”

Aksoy “Mağdur olanlara yardımlar sürüyor”

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 37’nci günü geride bırakan merkez Sur ilçesinde mağdur olan yurttaşlara devlet yardımlarının sürdüğünü bildirdi.

A+A-

Aksoy “Evlerini terk etmek zorunda kalan 4665 aileye toplam 1 milyon 857 bin 364 TL devlet yardımı yapıldı” dedi.

 

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 37 gündün kesintisiz olarak sokağa çıkma yasağının sürdüğü merkez Sur ilçesindeki devlet yardımları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Sur ilçesinde evlerini terk etmek zorunda kalan 4665 aileye toplam 1 milyon 857 bin 364 TL devlet yardımı yapıldığını belirten Vali Aksoy, şöyle dedi:

 

“Valilik olarak ilimizdeki ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte, Sur İlçesi’nde ikamet etmekte iken, pkk  mensupları tarafından oluşturulan hendek ve barikatlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan, yerlerinden geçici de olsa ayrılan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına başlattığımız çalışmalarımıza, aralıksız olarak devam ediyoruz. Bu kapsamda Diyarbakır Merkez, Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız eliyle 4665 aileye toplamda 1 milyon 857 bin 364 TL nakdi yardım yaptık.

 

Yine il merkezinde Sur ve Yenişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız tarafından 1205 koli gıda yardımı ve 6050 adet ekmek dağıtımı gerçekleştirildi” dedi.

 

Kalacak yeri olmayanlar misafirimiz

 

Bu yardımlara ek olarak, Sur ilçesindeki evi dışında kalacak hiçbir yeri olmayan ve evini terk etmek zorunda kalan, 295 kişiden oluşan 77 ailenin, çeşitli otellerde misafir edildiğini dile getiren Vali Aksoy “Onların da masrafları Valiliğimiz tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Sur ilçemizdeki mağdur vatandaşlarımıza 4000 koli yardım yapılması kararı alındı.

 

Her biri yaklaşık 30 kg ağırlığında, içerisinde temel ihtiyaç maddeleri bulunan kolilerden 1600 adet dağıtımı gerçekleştirildi. Kalan miktar da kentimize ulaştıkça ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya devam edilecek. Yapılan bu yardımlarla da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yükünün hafifletilmesi planlanmaktadır” dedi.

 

Sur’da küçük esnafa acil ihtiyaçlar için yardım yapıldı

 

Vali Aksoy, Sur ilçesinde iş yeri bulunan ve fiilen götürü usulde çalışmakta olan küçük esnafa yapılan yardımlara ilişkin de “İşyeri fiilen Sur ilçesinde bulunan, 01.12.2015 tarihi itibariyle faal olarak çalışan ve Vergi Dairesi’nde basit usulde vergi kaydı olan küçük esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla nakdi yardımda bulunduk. Başbakanlığımız tarafından Valiliğimize gönderilen ödenek ile 31.12.2015 tarihinde 603 esnafımıza toplam 1 milyon 753 bin 500 TL yardım yaptık” diye konuştu.

 

Yapılan bu yardımların zor durumda kalan küçük esnafın acil ihtiyaçlarını karşılamaları adına verilmiş bir destek olduğunu belirten Vali Aksoy “Sur esnafımız bir kaç defa bizleri ziyaret edip, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Bizler de imkanlar dahilinde elimizden gelen her türlü yardımı yapacağımızı ifade etmiştik. Sonuç olarak; yapılan bu yardımlar devletimizin her zaman halkımızın yanında olduğunun en önemli göstergesidir.

 

Bizler, bugüne kadar vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi, bundan sonra da onların mağduriyetlerini gidermek ve Diyarbakır’ımızı daha yaşanır huzurlu bir kent haline getirmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler