1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akreple mücadele için temizlik ve ilaçlama şart
Akreple mücadele için temizlik ve ilaçlama şart

Akreple mücadele için temizlik ve ilaçlama şart

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Veteriner ve Halk Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından akreple mücadele kapsamında temizleme ve ilaçlama çalışmaları gerçekleştirildi.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından akreple mücadele kapsamında yılda üç kez gerçekleştirilen temizlik ve ilaçlama aşamasının ilki gerçekleştirildi. Birinci ilaçlama Mayıs, ikinci ilaçlama Temmuz, üçüncü ve son ilaçlama ise Eylül ayına yapılmaktadır.

Akreple mücadele ve temizlik çalışmalarını değerlendiren Veteriner ve Halk Sağlığı Şube Müdürü A.Muhsin Uyanık, “Mart ayında başlattığımız genel ilaçlama sezonumuzu bu gün ki koşullarda akreple mücadele safhasına getirmiş durumundayız” dedi.  Diyarbakır'daki iklimsel koşulların ve toprak yapı özelliklerinin akreplerin oluşmasına olanak sağladığını ifade eden Uyanık, “biz de bu anlamda belediye başkanlığımız olarak yılda 3 periyod halinde akreplerle mücadele çalışmamızı yürütmekteyiz. Bu gün ilkini başlatmış bulunuyoruz. Bundan sonrada çalışmamız devam edecektir. Geçen yıllarda akrep olayları yüksek düzeydeyken bu gün hemen hemen yok denebilecek durumdadır” şeklinde konuştu.

İlaçlama birimi şefi Kadir Korkutata ise “Dünyada ekvator kuşağında yer alan bölgelerde akrepler ciddi anlamda sorun teşkil etmektedir. Özellikle bu bölgelerde yaşayan akrep türleri zerin oranları daha yüksek olduğu için ölüm sonuçlanabilecek vakalara neden olabilmektedir” dedi. Türkiye'de bu kuşakta yer alan illerin başında Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır ve paralelinde yer alan şehirlerin geldiğini belirten Korkutata,  “akrep mücadelesinden öncelikle mekanik mücadeleyi öneriyoruz. Yıkılmaya mahkum olmuş tarihi yapıların, taş yapıların onarılması aciliyet arz etmektedir. Vatandaşlarımızın kullanmadıkları özellikle sur içinde yaşayan vatandaşlarımızın eski eşyalarını, odunluklarını, kömürlükleri yılda bir kez temizlemeleri lazım” dedi.

Kediler doğal bir avcıdır

Biyolojik mücadelede kedilerin akrepler üzerinde doğal bir avcı olduğunu ifade eden Korkutata, “Suriçi'nde yaşayan vatandaşlarımızın evlerinde birer kedi beslemelerinin oldukça faydası olduğunu düşünüyoruz. Bizler kimyasal mücadeleyi yılda 3 kez yapıyoruz. Öncelikli olarak harabeler, moloz yığıntıları ve tarihi yapılarda yer alan eski evlerdeki mahzenlerin yılda 3 kere düzenli bir şekilde ilaçlıyoruz. Yaptığımız çalışmalar önemli derecede düşüşlere neden oldu” şeklinde konuştu.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan akreple mücadele ve temizlik çalışmaları hakkında bilgilendirme amaçlı sunulan açıklama ise şu şekilde;

Bilgilendirme

Akrepler dünyanın pek çok yerinde sorun olarak gözükse de özellikle ekvatora yakın kuşakta yer alan ülkelerde yaşayan türleri ölümle sonuçlanan vakalara neden olabilmektedirler.

Türkiye'de bu kuşakta yer alan şehirler: Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve paralelinde yer alan şehirlerdir.

Doğal ortamda besin zinciri halkasında doğal düşmanları tarafından kontrol altında tutulan akrepler fazla sorun teşkil etmezken, insanların eli ile meydana gelen üreme kaynaklarında mevcut durum akreplerin lehine gelişmektedir.

Akrepler üzerinde kontrol sağlamanın en etkili ve kalıcı yöntemi mekanik önlemdir. Mekanik önlemden kasıt akreplerin üreme ve dinlenme yerlerini bertaraf etme (Diyarbakır özelinde harabeleri temizleme, tarihi ve kültürel yapıların çökmüş kısımlarını onarma, gereksiz malzemeyi temizleme, evlerde ve işyerlerinde odunluk, kömürlük, mahzen vb. yerlerin en az yılda bir kez temizliğini yapmaktır).

Biyolojik mücadelede en kolay yol akreplerin doğal düşmanı olan kedileri beslemektir. Kediler akreplerin doğal düşmanı ve iyi bir avcıdır.

Akrepler kendilerine karşı bir tehdit algıladıklarında korunma refleksi ile insanları sokmakta bunun dışında istekli bir yönelme yoktur. Akrepler böcekler ile beslenir ve sadece beslenmek için yuvalarından çıkarlar. Bu işi daha çok böceklerin dışarı çıktığı gece saatlerinde yapar. Özellikle yaz aylarında sıcak bölgelerde insanların dışarıda yatması, yatarken sağa sola hareket etmesi veya basmaları sonucu akrepler tarafından sokulurlar.

Yaz aylarında yaşanan bu vakaları azaltmak için belediyemiz hem mekanik tedbir almakta hem de kalıcı ve güvenilir ilaç seçimleri ile yılda üç kez ilaçlama yapmaktadır.

Birinci ilaçlamamız ilkbaharın son yağmurlarından sonra havaların ısınmaya başladığı Mayıs ayı, ikinci ilaçlamamız Temmuz ayında, üçüncü ve son ilaçlamamız Eylül ayına denk gelmektedir.

Yaptığımız çalışmaların akrep vakaları üzerinde önemli sonuçlar elde ettiği, geçmiş yıllara oranla düşen vaka sayıları, çalışmamızın etkinliğini göstermesi açısından önemlidir.

HABERE YORUM KAT