1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akranlarına 'telafi eğitimiyle' yetişecekler
Akranlarına 'telafi eğitimiyle' yetişecekler

Akranlarına 'telafi eğitimiyle' yetişecekler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 'yetiştirici sınıf' uygulamasını ilk kez başlattı. MEB'in 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı 'Telafi Eğitimi Projesi' 2008 - 2009 eğitim - öğretim yılında hayata geçirildi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 'yetiştirici sınıf' uygulamasını ilk kez başlattı. MEB'in 2005 yılından beri üzerinde çalıştığı 'Telafi Eğitimi Projesi' 2008 - 2009 eğitim - öğretim yılında hayata geçirildi.

Bakanlık, okula sonradan kazandırılan 10 -14 yaş grubu aralığındaki çocuklar için il ve ilçelerde yeni sınıflar oluşturdu. Haydi Kızlar Okula Projesi'ni yürüten komisyonlarca alt yapı çalışmaları tamamlanan sınıflarda çeşitli nedenlerle okuldan uzak kalan çocuklara telafi eğitimi verilerek akranlarının eğitim düzeyine yetiştirilecek.

Kendisinden küçük çocuklarla aynı sınıfa gönderilen kız çocuklarına sınıf arkadaşları 'abla' diye hitap ediyor, bu yüzden bazı kızlar okulu yeniden terk ediyordu.

Düzenlenen kampanyaların yanı sıra eğitimcilerin büyük gayretiyle son 4 yılda yüz binlerce çocuk okula kazandırıldı. Okula kazandırılan çocuklar eğitimden uzak kaldıkları için gittikleri sınıflarda kendilerinden yaşça küçük çocuklarla derse giriyordu.

Bazı çocukların özellikle bu yaş farkı nedeniyle aileleri ikna edilmesine rağmen okuldan uzaklaştığı tespit edildi. Bunun üzerine MEB yeni bir çalışma başlattı. Çalışmaların tamamlanmasıyla on binlerce çocuğun okullu olmasını sağlayan Haydi Kızlar Okula Projesi de sonlandırıldı.

Bakanlık, Telafi Eğitim Projesi'yle okula kazandırılan çocukların yaşlarına göre eğitim görmesine sağlayacak. Bu yıl uygulanacak projeyle 10 -14 yaş arasında okula kazandırılan çocuklar özel sınıflarda hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarına yetiştirilecek.

Türkiye genelinde en çok Güneydoğu'da çocuklar okula kazandırıldı. İl ve ilçelerde kurulan ikna komisyonları valilik ve kaymakamlıklar yardımıyla okul çağında çocuğu olan aileleri tek tek ziyaret etti.

Okula gönderilmediği ya da okuldan alınan on binlerce kız çocuğu yeniden okula devamı sağlandı. Eğitimde kız ve erkek öğrenci sayısı ilk kez dengelenmiş oldu. Ancak sonradan okula kazandırılan çocuklar yaş farkları ciddi bir sorun olarak ortaya çıktı. Bu çocukların yaşlarına göre eğitim görmelerini sağlayacak proje tıpkı Haydi Kızlar Okula Projesi gibi Güneydoğu'dan başlatılıyor. Temel amacı ise okula kazandırılan çocukların eğitimine devam etmelerini sağlamak.

Diyarbakır Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şeyhmus Ayan, Telafi Eğitimi Projesi'nin alt yapı çalışmalarının tamamlandığını söylüyor.

Ayan, tüm illerde yaz boyunca hummalı bir çalışma yapılarak telafi eğitimi verecek öğretmen kadroları ile sınıflarının kurulduğunu belirtiyor.

Projenin 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası'nı destekleyen bir proje olduğunu anlatan Ayan, okula kazandırılan yaşı büyük çocukların okulu terk etmelerini önlemek, devamsızlık oranını azaltmak için projenin geliştirildiğini kaydediyor.

Yetiştirici sınıflarda eğitim görecek öğrencileri, "okuma yazma bilip bilmediği, hangi sınıf düzeyinden ayrıldığı" şeklindeki düzeylerini belirlediklerin anlatan Ayan, projeye dahil edilen öğrenciler için "1. sınıf-3. sınıf", "4. sınıf-5. sınıf", "6. sınıf-7. sınıf" aralığında programlar oluşturulduğunu söylüyor.

Okula kazandırılmış ancak okuma yazma bilmeyen öğrenciler okuma yazma programını aldıktan sonra "1-3" programını ve sırasıyla "4-5" ve "6-7" programlarına dahil edilecek.

Ayan'ın verdiği bilgiye göre; 3 grupta oluşturulan bu programlar, ilköğretim programlarında uygulanan programın yoğunlaştırılmış hali olacak. Programları bitiren öğrenciler yaşlarına en uygun sınıfa nakledilecek. Ayrıca proje için programlara göre kitaplar hazırlanıp bütün illere gönderildi. 1. ve 3. sınıf programı tek kitapta toplanacak.

 

İKNA KOMİSYONLARI DAHA ETKİN ÇALIŞACAK

 

Telafi Eğitim Projesi Koordinatörü Şehmus Tekin ise on binlerce kız çocuğunu okula kazandıran ikna komisyonlarının bu projede daha etkin çalışacağını söylüyor.

Diyarbakır'da 6 bin çocuğa telafi eğitimi vermek için 8 okulda sınıf açtıklarını anlatan Tekin, ilçelerde de sınıfların açılacağı okulların tespit edildiğini ifade ediyor.

İlköğretim 3'üncü sınıfta okulu terk eden ve 4 yıl ara veren bir kız çocuğunun yetiştirici sınıf uygulaması sayesinde 7'nci sınıfa başlayabileceğini anlatan Tekin, bu sayede daha çok çocuğun okullu olacağına inanıyor.

Her okulda yetiştirici sınıf açılmayacağını da anlatan Tekin, "Projede görev yapacak, yetiştirici sınıflarda ders verecek öğretmenlere eğitim verildi. Belirli okullarda sınıflar açıldı. İkna komisyonları yeniden oluşturuldu. Komisyonlar çocuğunu okula göndermeyen ailelerle sürekli görüşme halinde olacak. Projenin yararlarını anlatacak. Bu şekilde ailelerin çok çabuk ikna olacağına inanıyoruz." diye konuşuyor.