1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP'nin Şaban Dişli sınavı
AKP'nin Şaban Dişli sınavı

AKP'nin Şaban Dişli sınavı

AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda(MYK), AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ile ilgili iddialar değerlendirilecek, Dişli’nin bilgisine başvurulacak.

A+A-

 iki haftalık bir aradan sonra bugün ya da yarın toplanması bekleniyor. MYK’nin toplanması durumunda AKP Merkez Yürütme Kurulu’nun bugün ya da yarın toplanması bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son MYK toplantısında çalışmalarına 2 hafta ara vereceklerini, 1 Eylül’de yeniden toplantılara başlayacaklarını söylemişti. MYK’nin toplanması durumunda gündemin birinci sırasında Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’ye ilişkin rüşvet iddiaları bulunuyor.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bir basın toplantısıyla İstanbul Silivri’deki bir arsanın imar değişikliği karşılığında Dişli’nin 1 milyon dolar rüşvet aldığını belgeleriyle ortaya koymuştu. Dişli’nin yaptığı açıklamalar, kuşkuları daha da arttırırken, AKP içinde de eleştirilere neden oldu.

Bazı parti yöneticileri, Dişli’nin durumunun açıklanmasının zor olduğunu, olayın “arsa spekülasyonu” görünümüne büründüğünü, bu durumun partiye zarar verdiğini belirterek rahatsızlıklarını Başbakan Tayyip Erdoğan’a iletmişti. Parti içinde Dişli’nin imzaladığı sözleşmenin hukuka aykırı bir konumunun olmadığı ancak siyasi etik açısından tartışma yarattığı değerlendirmesi yapılırken, tartışmaların devam etmesi ve Dişli’nin herkesi ikna edebilecek bir açıklama yapmaması durumunda parti yöneticiliğinden istifa etmesi gerektiği düşünülüyor. MYK’nin toplanması durumunda Dişli’nin parti yöneticilerine iddialarla ilgili ayrıntılı bir bilgi vermesi bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ve parti yöneticilerinin, bu açıklamalara göre bir durum değerlendirmesi yapacağı dile getiriliyor.