1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP'li Beyaz'dan Şönim'i ziyaret
AKP'li Beyaz'dan Şönim'i ziyaret

AKP'li Beyaz'dan Şönim'i ziyaret

DİYARBAKIR- AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ni (ŞÖNİM) ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır İl Müdürü'nü ziyaret eden Beyaz, daha sonra ŞÖNİM'e geçerek burada incelemelerde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt ve ŞÖNİM Müdürü Yeter Baran ile beraber ŞÖNİM'i gezen Beyaz, çalışmalar hakkında brifing aldı. Alo 183 hattının herkesçe öğrenilmesi gerektiğini belirten Beyaz, bu hattın yaygınlaştırılmasına çok büyük önem verdiklerini söyledi.

Beyaz, "Alo 183'ü harekete geçirmemiz lazım. 6 Aralık 2012 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin ve Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan ile beraber açılışları gerçekleştirildi. Türkiye genelinde pilot bölge olarak 14 ilde kurulan ŞÖNİM'lerden biri de Diyarbakır'da kuruldu. Koza - Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri ismi ile kurulan bu yerlerde amacımız kadınlarımıza en iyi şekilde hizmet verebilmek.

Alo 183 hattını arayarak kendilerine yapılan şiddeti şikayet edip kurtulabilirler. Sadece bunun değil; diyelim babası okula göndermiyor hemen 183'ü arayarak bize bildirirse alıp okula kazandırılıyor o çocuğumuz. 5 alanda hizmet vermekteler ŞÖNİM'ler. Bunlar; emniyet, sağlık, psikoloji, hukuk ve sosyal anlamda hizmet veren bu kurumumuzu biz çok önemsiyoruz" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hidayet Bozkurt ise, Alo 183 hattından ya da emniyet kanalıyla ŞÖNİM'e gelen vakaların en geç sekiz saat içerisinde sonuçlandırıldığını ifade ederek, 7 gün 24 saat durmaksızın çalışan bir sistemlerinin olduğunu kaydetti. Bozkurt, "Alo 183 aile, kadın, çocuk ve özürlü sosyal hizmet danışma hattıdır. Sosyal hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı olarak çalışan Alo 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama riski taşıyan ve desteğe ihtiyacı olan kadınlara ve çocuklara psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık hizmetleri sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.

Biz burada koruma altına aldığımız kadını ayrıldıktan sonra da bırakmıyoruz. Takibe devam ediyoruz, kendisine hala şiddet uygulanıyor mu uygulanmıyor mu diye... Mayıs ayında Diyarbakır'da ŞÖNİM açıldı. O günden bugüne yaklaşık 450 kadın takibimiz altında. Bize başvuran kadınların sorunlarını bir haftada çözerek kendilerini evlerine gönderdiğimiz kadınlar oluyor. Şiddet görmeyeceğine dair ailesinden söz alıp kendisini evine gönderiyoruz. Bunun yanında bir hafta sekiz gün içerisinde sorunu çözülemeyecek olan kadınlarımızı da alıp konuk evimizde misafir ediyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT