1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP’den Sur’daki ailelere yardım
AKP’den Sur’daki ailelere yardım

AKP’den Sur’daki ailelere yardım

Diyarbakır'ın Sur ilçesinden göç eden vatandaşlara yardım getiren AKP’li 20 kişilik milletvekili heyeti, basın açıklaması yaptı.

A+A-

 Heyet adına açıklama yapan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Biz beraber yaşamak istiyoruz, birlikte yaşama iradesi sergilemek istiyoruz. Bütün Türkiye'de herkes kardeştir” dedi.


Aralarında Kocaeli, Konya, Manisa, Antalya ve Bursa illerinin milletvekilleri bulunan AKP’li heyet, Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlara dağıtılmak üzere topladıkları yardımlarla Diyarbakır'a geldi. Urfakapı önünde basın açıklaması gerçekleştirecek olan heyet için geniş güvenlik önlemleri alındı. Yoğun güvenlik önlemleri altında Urfakapı önüne gelen heyet adına basın açıklamasını AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ okudu.


Silah sesleri altında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özdağ, Diyarbakır'ın kadim bir kardeşlik şehri olduğunu söyledi. Özdağ, "13 ilçemizde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti güvenlik ve PKK nedeniyle. Burada bazı insanlar bulundukları mahalleyi terk ettiler. Sur'da, Silopi'de, Cizre'de, Beytüşşebap'ta, 13 ilçemizde. Hala Sur'da da çatışmalar devam ediyor. Burada istiyoruz ki geçenlerde geldiğimizde Diyarbakır'da, Sur'daki 23 bin kişiden 20 bin kişinin başka ilçelere geçtiklerini öğrendik. 5 ilden buraya TIR'lar geldi. Bir kısmı şu an Beytüşşebap'a gidiyor, bir kısmı Cizre'ye doğru yola çıktı, bir kısmı Silopi'ye bir kısmı ise Dargeçit'e, bir kısmı da Sur'a geldi. Bugün 3 TIR'ımız burada 1 TIR'ımız da yolda. Burada başkanımız, kaymakamlığımız, Sosyal Yardımlaşma Vakfımız, kadın kollarımız, gençlik kollarımız bu ailelere ulaşacaklar. Bütün Türkiye'yi kardeş kabul ediyoruz. İstiyoruz ki insanlar dağa çıkmasın, istiyoruz ki artık ölümler olmasın" dedi.
 
‘Biz birlikte Türkiye’yiz’


Özdağ şöyle devam etti: "Biz beraber yaşamak istiyoruz, birlikte yaşama iradesi sergilemek istiyoruz. Bütün Türkiye'de herkes kardeştir. TBMM'de 4 parti her partinin milletvekilleri varken, neden silah, neden ölüm, neden çocuklar ölüyor, neden polis, asker, korucu, sade vatandaş, kadın ölüyor bu ülkede. Biz Kocaeli'nden Bursa'dan, Konya'dan Manisa'dan Antalya'dan kardeş olduğumuzu, Kürt'üz, Arap'ız, Türk'üz ama hep birlikte Türkiye'yiz, hep birlikte kardeşiz, hep birlikte vatandaşız mesajını vermek istedik. Bu olaylar, bir hafta on gün içerisinde bitecek, bittikten sonra da Sur yeniden restore edilecek ve kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın da tüm zararları devlet tarafından tazmin edilecek."


Heyet daha sonra, TIR'lardaki eşyaları dağıtılmak üzere yetkililere teslim etti. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler