1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'AKP yeni korucu alımıyla savaşı derinleştiriyor'
'AKP yeni korucu alımıyla savaşı derinleştiriyor'

'AKP yeni korucu alımıyla savaşı derinleştiriyor'

AKP'nin 5 bin yeni korucu alımına tepki gösteren DTK Daimi Meclis üyesi İrfan Babaoğlu, yeni 5 bin korucu alımının savaşı körüklemekten başka bir şey getirmeyeceğini belirterek, "Korucu alımıyla AKP Kürdistan'da savaşı derinleştirerek halka korku yaymak i

A+A-

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağırısı üzerine başlatılan demokratik çözüm süreciyle barışı umudu büyürken, AKP devreye koyduğu savaş politikalarıyla çözüm umuduna bir kez daha darbe vurdu.

 

AKP'nin Kürdistan'da Kürtlere dönük başlattığı savaş ile birlikte Kürtlerin hafızanda kötü yer edinen "Korucu" alımlarına yenileri eklendi. Mevcut korucu sayısı 49 bin 965 iken, 1 Kasım seçimlerinin arından iktidara gelen AKP'in ilk icraatı yeni 5 bin korucu alımı oldu. Var olan koruculuk sistemi ve yeni korucu alımlarına tepki gösteren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis üyesi İrfan Babaoğlu, 90'lı yıllarda da bunlara benzer yöntemlere başvurulduğunu ancak hiçbir soruna çözüm olamadığını söyledi.

 

Türkiye'de 90 yıldır koruculuk sistemine benzer bir sistemle bu günlere geldiğini ifade eden Babaoğlu, bu politikanın özünde Kürt halkının taleplerine karşı durmak için başvurulmuş bir yöntem olduğunu söyledi. Kürt halkının taleplerini görmezden gelinerek, çözüm iradesinden uzak bir yöntemle yaklaşmak samimi olmayacağını dile getiren Babaoğlu, "Bu tür suni, geçici politikalarla Kürt halkına katliam getirmekten başka bir şey getirmeyecek. Koruculuk da öyle bir şeydir. Yeni 5 bin korucu alımı savaşı körüklemekten başka bir şey getirmeyecektir" dedi.
 
'AKP'nin ilk icraatı korucu alımı'
 
Savaş politikalarıyla, korucu alımıyla var olan sorunun çözümüne katkı sağlamayan adımlar olduğuna dikkat çeken Babaoğlu, korucu alımının defalarca denendiğini ancak her seferinde boşa çıktığını söyledi. Devletin korucu alma politikalarından vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Babaoğlu, korucu yerine çözüm iradesinin gelişmesi gerektiğini ifade etti. Babaoğlu, "Çözüm süreciyle koruculuk sistemi tartışılır hale geldi. Yeni korucu alımı olmadığı gibi var olan korcuların da lağvedileceği bekleniyordu. AKP'nin devreye koyduğu savaş politikalarından sonra ilk icraatı korucu almak oldu" dedi.
 
'Yeni korucu alımları da çözüm olamayacak'
 
Türkiye'de bu kadar sorun varken AKP'nin korucu alması, askeri yatırım yapmasının ardından şehirleri kuşatma, halka saldırması halklar açısından kaygı verici bir durum olduğunun altını çizen Babaoğlu, AKP'nin çözüm iradesinden vazgeçmesiyle beraber katliam politikalarının devreye koyduğunu söyledi.

 

Babaoğlu, "Fiziki katliamlardan tutalım, siyasi soykırımlara varan operasyonlar yapılıyor. Korucu alımıyla da beraber AKP Kürdistan'da savaşı derinleştirmenin ötesinde, halka korku salmayı amaçlıyor. Geçmişteki korocuların çözüm olmadığı gibi AKP'nin yeni alacağı korcuların da çözüm olamayacak" dedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler