1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP saldırılara zemin hazırladı
AKP saldırılara zemin hazırladı

AKP saldırılara zemin hazırladı

Kobanê'ye dönük DAİŞ çetelerinin saldırısını intikam operasyonu olarak tanımlayan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Kürt düşmanlığını terk etmemekle suçladığı AKP hükümetinin bu saldırıya zemin hazırladığını söyleyerek Türk devletinden açıklama talep etti.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye sızarak gerçekleştirdiği katliama ilişkin kurum binası önünde basın açıklaması yaptı.

DTK Eşbaşkanları Selma Irmak ve Hatip Dicle ile DTK yönetici ve üyelerinin hazır bulunduğu açıklamayı DTK Eşbaşkanı Selma Irmak yaptı. DAİŞ çetelerinin sivil yurttaşların yaşadığı Berxbotan köyüne gerçekleştirdiği saldırı sonucu onlarca sivil yurttaşın yaşamını yitirdiğini belirten Irmak, Suruç ve Urfa'ya getirilen yaralıların, keskin nişancılar tarafından vurulduklarının anlaşıldığını söyledi.


'Türkiye'den açıklama bekliyoruz'


Sivil yurttaşların yaşadığı köyde bir insanlık trajedisinin yaşandığını ve saldırıyı kınadıklarını söyleyen Irmak, “Özellikle DAİŞ için güzellemeler yapan, 'PYD DAİŞ'ten daha tehlikelidir' diyen zihniyeti kınıyorum. Edindiğimiz bilgilere göre Kobanê'ye 3 koldan saldırı gerçekleştirilmiş ve bu kollardan birisinin Türkiye olduğu söyleniliyor. Bu konuda devletten bir açıklama bekliyoruz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.


'Saldırılar özgürleştirilen topraklara bir tepkidir'


Kobanê ve Girê Spî'nin özgürleştirilmesinin bölgedeki dengeleri değiştirdiğini söyleyen Irmak, "DAİŞ ile bölgede başında Türkiye'nin bulunduğu bir hegemonya kurulmak istendi. YPG/YPJ güçleri DAİŞ'in kalbi olan Rakka'ya doğru ilerleyerek tüm bu hesapları boşa çıkardı. Bu saldırıların özgürleştirilen topraklara bir tepki olduğunu biliyoruz" dedi.


'İntikam operasyonu gerçekleştirildi'


DAİŞ çetelerini kendine paravan yapanların o paravanların arkasındaki kirli hesaplarla yok olacağını söyleyen Irmak, "Biz bir intikam operasyonunun gerçekleştirileceğini bekliyorduk. Ama bunun nereden nasıl olacağını bilmiyorduk. Bu bir intikam operasyonudur" şeklinde konuştu.


'Sınırda bekletilen 2 yurttaş yaşamını yitirdi'


Kentteki tüm resmi kurumların tehdit altında olduğu için yaralıların Türkiye'ye gönderilmek zorunda kalındığını belirten Irmak, “Suruç'a getirilmek istenen yaralıların sınırdan geçişi engelleniliyor. Ne yazık ki yaralı 2 yurttaş sınır hattında bekletildiği için yaşamını yitirdi. Türkiye bu tavrından bir an önce vazgeçmeli. DAİŞ'in öldüremediği yurttaşları siz mi öldürmek istiyorsunuz? Yaralı yurttaşların Urfa Balıklıgöl Hastanesi'ne giriş yapmasına izin verilmiyor" dedi. AKP hükümetinin Kürt düşmanlığından vazgeçmediğini vurgulayan Irmak, "Maalesef bu düşmanlığı terk etmemek bugünkü saldırılara zemin hazırladı” diye kaydetti.


Halka demokratik eylem çağrısı


Yaşanan trajedinin duyurulabilmesi için herkesin tepkisini demokratik bir şekilde ortaya koyması gerektiğini belirten Irmak, “Bütün halkımıza bulundukları yerde bu vahşete ses çıkarma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler