1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP Kapatma davası 28 Temmuz'da Başlıyor
AKP Kapatma davası 28 Temmuz'da Başlıyor

AKP Kapatma davası 28 Temmuz'da Başlıyor

Anayasa Mahkemesi heyeti, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını 28 Temmuz 2008 tarihinden itibaren görüşmeye başlayacak.

A+A-

Anayasa Mahkemesi heyeti, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını 28 Temmuz 2008 tarihinden itibaren görüşmeye başlayacak.

Bugün saat 13.30'da toplanarak, bazı kanunların iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle açılan 10 davada ilk ve esas incelemesi yapan mahkeme heyeti, bu toplantının ardından AK Parti hakkında açılan kapatma davasının görüşülmeye başlanacağı günü belirledi.Yüksek Mahkemenin kararını açıklayan Anayasa Mahkemesi raportörü Alparslan Altan, ''Mahkeme heyetimiz bugün yapmış olduğu görüşme sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi hakkında açılmış olan kapatma davasını 28 Temmuz 2008 Pazartesi günü görüşmeye başlayacağına karar vermiştir'' dedi.Altan, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağına ilişkin sorular üzerine, ''Belli değil. Görüşmelerin gidişatına bağlı'' diye konuştu.AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.Anayasa'ya göre, bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, Yüksek Mahkeme'ye sunduğu raporunda, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savunmuştu.MÜMKÜN OLAN SÜRATLE SONUCA ULAŞMAYA ÇALIŞACAĞIZAnayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, AK Parti hakkındaki kapatma davasını, 28 Temmuz Pazartesi'nden itibaren ''her gün aralıksız görüşmeye başlayacaklarını ve mümkün olan süratle sonuca ulaşmak için çalışacaklarını'' söyledi.AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Paksüt,  karar verilinceye kadar ara vermeden çalışacaklarını, zorunlu bir sebep olmadığı sürece mümkün olan süratle çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti.

MÜZAKERE SÜRESİNİ BİLEMEYİZResim    Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davayı 28 Temmuz Pazartesi günü görüşmeye başlayacaklarını belirterek, "Müzakerelere pazartesi günü başlarız. Artık 3 gün mü sürer, 5 gün mü sürer, 10 gün mü sürer onu bilemeyiz" dedi."Müzakereler aralıksız devam edecek mi?" sorusu üzerine Kılıç, "Tabi ki devam edecek. Başlandığı zaman, görüşmelerimiz, müzakerelerimiz devam eder. Sonuç alındığında da her zaman olduğu gibi size kısa bir açıklama yapılacak" diye konuştu.Anayasa Mahkemesi heyetinin yapması beklenen Rusya gezisinin ne zaman gerçekleşeceği sorusuna ise Kılıç, "Bizim için ülkenin sorunları önemlidir. Eğer bu konuda bizim gitmememizi gerektiren bir durum olursa biz bu seyahate gitmeyiz. Ona biz takılmayız" yanıtını verdi.