22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Akp iktidarında kadına yönelik şiddet yüzde 1400 arttı

Akp iktidarında kadına yönelik şiddet yüzde 1400 arttı

24 Kasım 2012 Cumartesi 13:53

Diyarbakır İHD Şubesi Kadın Komisyonu, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası' nedeniyle yaptığı açıklamada, AK Parti döneminde kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığına dikkati çekti.

Komisyonu, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası' nedeniyle yaptığı açıklamada, Ak Parti döneminde kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığına dikkati çekti. Komisyon üyesi Gülistan Gençel, 2012 yılının ilk 10 ayında bölge illerinde 56 kadının ölmüş veya öldürülmüş olduğunu belirterek, 45 kadınında şiddet sonucu yaralandığını söyledi.

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 2012 yılının ilk 10 ayındaki kadına yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı. Kadın Komisyonu Yönetim Kurulu üyesi Gülistan Gençel, kadının hala ciddi biçimde ayrımcılığa maruz kaldığını, büyük bedeller ödediğini, kadınların erkek egemen sistemden ve erkek aklının ürünü olan politikalardan dolayı en fazla acı çeken, bedel ödeyen kesim olduğunu söyledi. İHD Diyarbakır Şubesi'nin 2012 yılının ilk 10 aylık verilerinin dahi tablonun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Gülistan Gençel, "Son 10 aylık dönemde bölge illerinde 56 kadın ölmüş veya öldürülmüş, 45'i şiddet sonucu yaralanmış, 6'sı tecavüze uğramış, 10'u da cinsel tacize maruz kalmıştır" dedi.

AK PARTİ İKTİDARI DÖNEMİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI
"Açıkladığımız rakamlar, sadece sayılardan ibaret veriler değildir. Bu rakamların her biri; tecavüze uğrayan, katledilen, berdel verilen, zorla evlendirilen, polis şiddetiyle içiçe siyaset yapan, demokratik muhalefet yaptığı için cezaevinde yıllarını geçiren, açlık grevlerine yatan kadınlardır. Sadece İHD Diyarbakır Şubesi'nin 2012 yılının ilk 10 aylık verileri dahi tablonun ne kadar vahim olduğunu ortaya koymaya yetmektedir. Buna göre, bölge illerinde 56 kadın ölmüş veya öldürülmüş, 45'i şiddet sonucu yaralanmış, 6'sı tecavüze uğramış, 10'u da cinsel tacize maruz kalmıştır. Gerçek sayının bunların çok üzerinde olduğunu biliyoruz. Bunlar, tespit edebildiğimiz sayılardır. Devlet tüm bu sonuçlardan birinci derecede sorumludur. Nişanlısı, eşi, erkek kardeşi, babası tarafından öldürülen kadınlarda mutlaka bir 'Suç' arayan devlet zihniyeti, bunu yargı bürokrasisine de sirayet ettirmeye devam etmektedir. Boşanmak istediği için, pantolon giydiği için, telefonda konuştuğu için, kadınlar bir erkek tarafından öldürülmekte ve karşılığında halen haksız tahrik hükümlerinden yararlanmaktadırlar. Kadına 3 çocuk doğurmayı tembihleyen, kürtaj konusunda karar verme yetkisini elinden alan, hamileliğini evdeki erkek bireye anında haber veren devlet aklı; kız çocuklarının 33 kişi tarafından tecavüze uğramasında rızası olduğuna da hükmedebilmektedir. AKP'nin 10 yıllık icraatının başında, kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 artış göstermesi gelmektedir. Kadın kotasını, tutuklu muhalif insan hakları savunucuları, akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler bakımından harfiyle uygulayan AKP, cinsiyet eşitliği meselesinde kadını yok saymaya devam etmektedir. "

Gençel, Türkiye'nin kadın-erkek eşitliği sıralamasında 132 ülke arasında 127'nci sıraya kadar gerilediğini, ana dil yasağının en fazla kadın üzerinden bir toplumsal travma yarattığını bir kez daha hatırlattığını savundu. Gençel, "Kamusal şiddetin kadına yönelik her türlü şiddeti beslediğini tekrar vurguluyoruz. Tüm kadın cinayetleri, aslında politik cinayetlerdir ve erkek egemen sistemden beslenmektedir. Bundan sonra da yaşamın her alanında kadına yönelik şiddet son bulana ve gerçek bir eşitlik sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" diye devam etti.

Okunma Sayısı : 8288
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com