1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP iktidar için tehdit ediyor
AKP iktidar için tehdit ediyor

AKP iktidar için tehdit ediyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi, Ağrı’da Sulh Ceza Hakimi’nin partilerinin seçim beyannamelerini, içeriğindeki özyönetim vurgusunu gerekçe göstererek toplatılması kararına sert tepki gösterdi.

A+A-

Diyarbakır Barosu’na kayıtlı avukatlardan Eş Genel Başkan Yardımcısı avukat Meral Danış Beştaş, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında, 1 Kasım Genel Seçimlerine sayılı günler kala yasal ve demokratik yollardan tek başına iktidar olamayacağını anlayan Saray ve AKP’nin, HDP  nezdinde demokratik seçim çalışmalarına engeller çıkarmayı sürdürdüğünü belirtti.


Bu çerçevede Ağrı Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Ekim 2015 tarihli “el konulma” kararı ile Savcılığın 2015/4657 soruşturması kapsamında, HDP’nin program ve ilkelerinde de yer alan, 7 Haziran seçim çalışmalarında kullandığı, dağıttığı ve çalışmasının esasını oluşturduğu seçim bildirgesinin eki olan bildirilerine el konulduğunu dile getiren Beştaş “Bildirilerimize suç delili olması gerekçesiyle el konulmuştur. İtiraz yolu açık olan bu karar daha kesinleşmeden, gereği birçok ilde acilen yerine getirilmeye başlanmıştır.

 El konulmaya gerekçe gösterilen “inadına yerinden yönetim” başlıklı metin parti programımızda da demokratik özerklik çerçevesinde yer almış ve Yargıtay’ca onaylanmıştır. Seçim sürecinde propaganda araçları ve yolları ile ilgili denetim ve yaptırım erki belli usuller çerçevesinde Yüksek Seçim Kurulu’ndadır. Seçim propagandası ile ilgili belgeler de bu kapsamda değerlendirilir. Buna rağmen bir hâkimliğin kendini YSK yerine koyarak ve daha da ileri giderek verdiği el koyma kararı hükümsüzdür. Bu konuda parti olarak gerekli işlemleri yürüteceğiz” dedi.


Bunun yanı sıra son günlerde Van ili Çatak ve Erciş ilçeleri ve köyleri başta olmak üzere bir kısım köylerde jandarma ve askerlerin köy ahalisinden, savcılık kararı iddiasıyla ve korucu baskısı ile imza almaya çalıştıkları konusunda partilerine şikayet geldiğine işaret eden Beştaş “Askerlerin baskısı ile belirtilen köylerdeki köylülere boş bir kâğıda ayakta, oturarak, tek ayaküstünde, sağ elle, sol elle vs. şekillerde 60’a yakın imza attırılmıştır. İmzaların alınma gerekçesi olarak köylülere, 7 Haziran seçimlerde HDP yoğun olarak oy çıkması gösterilmiştir.

1 Kasım seçimlerinde de HDP’ye oy vermeleri halinde köylülere “görüşeceğiz” şeklinde tehditler yapılmıştır. Bu uygulama seçmen iradesini tehditle değiştirme girişimidir. Bu uygulamaları ve işlemleri yürütenler hakkında gerekli yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna bildiririz. HDP’ye dönük her türlü baskı ve yıldırma girişimi, mücadelemizi güçlendirecektir” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler