1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AKP için verilen Karar Sevindirici
AKP için verilen Karar Sevindirici

AKP için verilen Karar Sevindirici

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatılmaması yönünde verdiği karar sivil toplum kuruluşları tarafından memnuniyetle karşılandı. Sivil toplum kuruluşları, Türkiye'nin bir daha aynı sıkıntıları yaşamaması için yeni bir anayasanın hazırlanmasını istiyor.Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu, kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Kararın Türkiye'nin daha güçlü, daha istikrarlı bir ülke haline gelmesine yönelik bir fırsat kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Kadooğlu, şimdi 14 Mart'tan bu yana kaybedilenlerin telafi edilme vakti olduğunu belirtti.

Bunun gibi sancıları yeniden yaşamamak adına demokratikleşmeye yönelik reform paketlerinin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Kadooğlu, "Verilen karar vesilesiyle toplumun sorumluluk sahibi tüm kesimlerine yeniden sesleniyoruz. Hiçbir şey insanlarımızın iradesinin üstünde değildir, olamaz. AB süreci hızlandırılmalı, yeni Anayasa gündeme alınmalı ve istikrar için siyasetin boşlukları biran önce doldurulmalıdır." dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ise Türkiye'nin önünün 4 aydır boşu boşuna engellendiğini kaydetti.

Anayasa Mahkemesi'nin doğru olanı yaptığını belirten Kaya, demokrasi ve ekonomik anlamda Türkiye'nin ciddi bir krizden döndüğünü dile getirdi.

Halkı temsil eden Meclis'in 2 konuda çok acele yoğunlaşması gerektiğini vurgulayan Kaya, "Birincisi Ortadoğu ve Afrika ülkelerindeki gibi kolayca parti kapatmaların engellenmesi gerekiyor. Bu Türkiye'nin olmazsa olmazıdır. İkincisi ise artık siyasi krizlerin bırakılıp ekonomiye yoğunlaşması gerekiyor. Gündem sürekli siyasi konularla meşgul ediliyordu. Hükümete büyük görev düşüyor. Başta GAP Eylem Planı olmak üzere piyasaları canlandırmaya yönelik, istihdamı artırıcı çalışmaların yapılmasını istiyoruz." diye konuştu.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Nart da, millet olarak işadamları olarak karara sevindiklerini ifade etti.

Demokrasinin bir kez daha kazandığını vurgulayan Nart, belirsizliğin uzamaması yönünde önemli bir karar olduğunu söyledi.

Kararla birlikte yargı üzerindeki baskılarında kalktığına dikkat çeken Nart, "Seçimle gelenin seçimle gitmesinin en doğru yol olduğunu düşünüyoruz. Toplum kararı memnuniyetle karşılamıştır. İnsanların yüzü gülüyor. Türkiye'nin dışardaki itibarı artacak. Bölge açısından da, yarısı bu partiye oy vermişti. Kapatılsaydı durum belirsiz olacaktı. İnsanlar oy verirken kime vereceklerini düşüneceklerdi. Bölge istikrarı, ekonomik ve siyasi açıdan da olumlu bir karar. Bundan sonra partilerin kolay kapatılmasını zorlaştıracak yeni bir anayasa çalışmasına hız verilmelidir." şeklinde konuştu.

Hukuki Araştırmalar Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Ahmet Yeşil, süreç, sebep ve sonuçları itibariyle tarihi bir kararın verildiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin hukuk devletinde olması gerekenden daha fazla etkin olmasının hem mahkemeye hem de topluma büyük bir haksızlık olduğunu savunan Yeşil, kararın tüm toplum kesimlerinde olduğu gibi hukuk camiasında da rahatlamaya sebep olduğunu ifade etti.

Sonuç itibariyle sevindirici olan kararın hukuken tatmin edici olmadığını ileri süren Yeşil, "Kararı kötünün iyisi olarak değerlendirmek gerekir. Türkiye'nin demokrasi mücadelesine kuvvet kazandırmıştır. Dava sürecinde ve öncesinde Türkiye, demokratikleşme, sosyal ve ekonomik reformlar konusunda büyük zaman kaybına uğramıştır. Kararın getirdiği rahatlama ile kaybedilen zamanın telafi için belirtilen konularda büyük çaba sarf edilmelidir. Bu davayla daha açık bir şekilde ortaya çıkmıştır ki Türkiye'nin mevcut anayasa ile devam etmesinin imkanı kalmamıştır. Bu nedenle acilen demokratik, sivil, insan haklarına dayalı anayasa ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Yeni anayasada siyasi partilerin kapatılmasının engellenmesi ve Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerinin hukuk devletinde olması gereken seviyede tutulması gerekmektedir." dedi.