1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP heyeti Diyarbakır'da
AKP heyeti Diyarbakır'da

AKP heyeti Diyarbakır'da

AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül “Hendek kazarak, pkk'ya dolaylı dolaysız destek vererek mi öz yönetim yapılacak?" dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Diyarbakır’a gelen AKP Genel Başkan Yardımcısı Gül'ün başkanlığında, AKP Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu, AKP MKYK üyesi Muhammed İkbal Seyda, eski Van Milletvekili Gülşen Orhan, eski AKP Mardin Kadın Kolları Başkanı Zeynep Alkış'tan oluşan heyet, bir dizi temasta bulundu.


Devlet Su İşleri (DSİ) Sosyal Tesislerinde sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarıyla bir araya gelen heyet adına toplantı sonrasında açıklama yapan Gül, görüşmede bölgedeki sorunları ve son gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. Gül, AKP olarak, sorunları milletle beraber istişare etmeyi gelenek haline getirdiklerine dikkati çekerek, Diyarbakır'daki toplantının da çok faydalı geçtiğini belirtti.


"Sivillere, kamu görevlilerine saldırıları telin ediyoruz"
 

Görüşmede dile getirilen önerileri AKP Genel Merkezi'nde parti politikalarıyla değerlendireceklerine işaret eden Gül, Türkiye'de huzur ve demokrasinin her zaman egemen olacağını, bunu bozmaya çalışanların başarılı olamayacağını söyledi. Gül şöyle devam etti:


“Türkiye'nin 1990'lı yıllara dönmesi için çalışan PKK eylemlerinin bu bölge halkına ve bütün Türkiye'nin huzuruna kasteden eylemler olduğunu düşünüyoruz. O yıllara dönülmemesi için devletin her türlü tedbiri alması yönündeki kararlılığı bölge halkının da olumlu karşıladığını görüyoruz. Sivillere, kamu görevlilerine yönelik saldırıları şiddetle telin ediyoruz. Bölge halkı huzur ve demokrasi istiyor. Bu anlamda pkk saldırılarını arttıran, bölge halkını bu baskılarla sindirmeye çalışan örgütle mücadele hukuk çerçevesinde ve sivil vatandaşlara da bir zarar getirmeksizin devam edecek”


Öz yönetim, özerlik gibi ifadelerinin kelime olarak büyülü, efsanevi sözler olduğunu kaydeden Gül “Yerel yönetim anlamında reformları AKP hükümeti gerçekleştirdi. Hendek kazarak, pkk'ya dolaylı dolaysız destek vererek mi öz yönetim yapılacak?. Mahkemeye yansıyan tutanaklarda yöneticilerin, 'elimize bir şey tutuşturuldu', 'sonradan okudum', 'öz yönetim nedir bilmiyorum', 'bir teyze tutanak getirdi, onu okudum' gibi ifadeler kullandığı görülüyor. Sur ilçesinde ya da Diyarbakır'da yaşanan hadiselerde açıklama yapanlar da aslında 'öz yönetim' ile ilgili ne demek istediklerini bilmiyorlar. Bu Kürt halkıyla Diyarbakır halkıyla dalga geçmektir. 30 Mart'ta Diyarbakır halkı sizi belediye başkanı olarak seçmiş ise yasalar çerçevesinde, bu bölge halkını temsil edecek şekilde yönetin. Onun haricinde Anayasa ve hukuk açısından geçerli olmayan bu açıklamalar bölge halkına hiç bir fayda getirmeyecektir” dedi.


Abdulhamit Gül, bu konuda yargının gerekli işlemleri kendi işleyişi içinde sürdürdüğünü ifade ederek, "Belediyelerin hizmet yapması için verilen iş alanları ve iş araç gereçlerini bölge halkının hayatını çekilmez hale getirecek şekilde kullanmamalarını, belediye hizmetlerinde pkk'ya bulaşmadan halka hizmet etmelerini tavsiye ediyorum. Aksi takdirde bölge halkının vermiş olduğu iradeyi ihlal etmiş olacaklar ki bunun da hesabını vatandaşlarımız soracaktır. Her şey vatandaşımızın gözü önünde cereyan ediyor" diye konuştu.


Diyarbakır Valiliğini ziyaret eden heyet, daha sonra Silvan ilçesine geçti. Gül ve beraberindekiler yola yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki Fırat Sımpil'in ailesine taziyede bulundu.
İlçede bir süredir yaşanan olaylar sonucunda zarar gören vatandaşların zararının devlet tarafından karşılanacağını aktaran Gül, şöyle devam etti:


"Sırtını PKK'ye dayayanlara da buradan ifade etmek lazım. Bölgeden haberler geliyor 'seçim güvenliği yok' diye. Demirtaş'ın açıklamasını gördük. Bölgedeyiz, gerçekten bölgede şehirleri terörize eden, şehirde milislerini silahlandıran, şehrin huzurunu bozan ve bölge halkının huzurunu kaçıran pkk'ya maalesef sırtını dayayan bu siyasi kadro hiçbir söz söylemiyor. Bugün 12 yaşında hayatını kaybeden Fırat Sımpil'in katilleri olan pkk ve ona sırtını dayayanlar da maalesef bir. Bu anlamda hala barış söylüyorlar, buna kimsenin inanmasını beklemesinler."

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler