1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP, HDP'nin mitingine göz dikti!
AKP, HDP'nin mitingine göz dikti!

AKP, HDP'nin mitingine göz dikti!

HDP'nin 31 Mayıs'ta Diyarbakır'da düzenleyeceği mitinge günler kala mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı AKP'ye tahsis edildi.

A+A-
AKP 30 Mayıs'ta, HDP ise 31 Mayıs'ta Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda miting yapacaktı. Ancak, AKP 30'unda düzenleyeceğini açıkladığı mitingi 31 Mayıs'a alarak, valiliğe resmi başvuru yaptı. İl Seçim Kurulu partilere kura çekimi teklifinde bulundu.
 
 
26 Mayıs'ta yapılacak kura çekimi ile alanın hangi partiye verileceği belli olacak. AKP'nin tutumuna tepki gösteren HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen “O tarihte miting yapacağımızı bilmelerine rağmen başvuru yaptılar. Bilinçli olarak yapıldı ve bu bir oyundur” dedi.
 
31 Mayıs'ta Diyarbakır'da yapılması beklenen HDP'nin seçim mitingi AKP engeline takıldı. Programa göre, AKP 30 Mayıs'ta, HDP ise 31 Mayıs'ta Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda miting yapacaktı. Ancak AKP 30 Mayıs'ta İstanbul'un fethi programının olması nedeniyle mitingi 31 Mayıs'a alarak valiliğe resmi başvuru yaptı. Daha önce karar almasına karşın başvuru yapmadığı için miting alanı HDP yerine AKP'ye tahsis edildi. HDP, karara tepki gösterdi. İl başkanlıkları düzeyinde görüşmelerini sürdüren partiler, sorunu çözmeye çalışırken, yetkililer ise her iki partiye aralarında anlaşmaları veya kura çekiminde bulunmaları önerisinde bulundu. 26 Mayıs günü alan için her iki parti arasında kura çekimi yapılması bekleniyor.
 
Önen: Biz bu oyuna gelmeyeceğiz
 
Konu ile ilgili bilgi veren HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen, 31 Mayıs'ta düzenleyecekleri tarihin bir ay önce belli olduğunu ve buna rağmen AKP'nin başvuru yaparak böyle bir tutum içine girdiğini söyledi.  Önen şunları söyledi:
 
 
“Miting tarihimizi 1 ay önce belirlemiştik ve herkes de bunu biliyordu. AKP'de 30 Mayıs'ta yapacağına dair duyuru yapmıştı. Ancak İl Seçim Kurulu'na miting için başvuru yapmaya gittiğimiz zaman AKP'nin de 31 Mayıs'ta İstasyon Meydanı için başvuru yaptıklarını öğrendik. Kura önerisi getirildi. 26 Mayıs günü kura çekimi yapılacak. Biz bu tutumu kesinlikle doğru bulmuyoruz. Onların da bizim de belirlediğimiz bir tarih vardı ve buna rağmen böyle bir tutum içine girdiler. Bu bir oyundur ve bununla farklı bir gerginlik yaratılmaya çalışılıyor. Ancak biz ne bu oyuna ne de gerginliğe geleceğiz.
 
 
Kura sonrası İstasyon Meydanı bize de onlara da verilebilir. Ancak kısa zaman kalmış olacak. Tüm hazırlıklarımızı 31 Mayıs için yaptık. Dolayısıyla tarihi değiştirme durumu da olabilir ama daha bunu netleştirmedik. Genel merkezimizle iletişim halindeyiz. İl Seçim Kurulu 'Aynı gün de miting yapabilirsiniz' önerisi getirdi. Biz bunu kabul etmiyoruz ve mitingi kesinlikle İstasyon Meydanı'nda yapacağız”
 
Konuya ilişkin görüşlerine başvurmak istediğimiz AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar ise defalarca aramamıza karşın, telefonlarımıza yanıt vermedi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT