1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AKP - DTP Diyarbakır Seçim Muhaberesi
AKP - DTP Diyarbakır Seçim Muhaberesi

AKP - DTP Diyarbakır Seçim Muhaberesi

AKP İstanbul'u korumak, İzmir ve Diyarbakır Büyükşehir belediyelerini almak istiyor, CHP ise 1994'te kaybettiği İstanbul'u yeniden kazanmaya büyük önem veriyor.

A+A-

Mart 2009'da yapılması beklenen yerel seçimlere henüz 7 ay olmasına karşın siyasi partilerde aday isimlerini belirleme çalışmalarına şimdiden hız verildi. AKP İstanbul'u korumak, İzmir ve Diyarbakır Büyükşehir belediyelerini almak istiyor, CHP ise 1994'te kaybettiği İstanbul'u yeniden kazanmaya büyük önem veriyor.AKP'nin hedefi  Diyarbakır'da seçimi kazanmak. AKP'nin, istifa ettiği öne sürülen Diyarbakır İl Başkanı Abdülrahim Hattapoğlu'nu aday göstereceği belirtilirken, diğer partiler henüz aday isimlerini netleştirmedi. DTP'nin ise yola Osman Baydemir ile devam edeceği ifade ediliyor.

Kente göre aday profiliAKP'de yerel seçimlerin hazırlıkları resmen başlarken, metropollerde ayrı bir strateji izlenmesi kararı alındı. İstanbul'da mevcut Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yola devam etme kararında olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Diyarbakır ve İzmir'i alarak büyük bir çıkış yapmak istediği ifade ediliyor. "Kent profiline göre aday" çıkarma anlayışını esas alan AKP, adaylarda, "çalışkanlık, güvenilirlik, modern kent vizyonuna sahip olma" gibi temel kriterler arıyor. AKP yönetimi, yerel seçimlere ilişkin "aday stratejisi"ni de belirledi. Hiçbir seçim bölgesinde belediye başkan adaylarını aylar öncesinden açıklamama kararı alan AKP, bu kararı adayları yıpratmamak amacıyla aldı.

kullan

Diyarbakır'a İslamcı KürtKürt kökenli ve kentin güvenebileceği bir adayla Diyarbakır'ı almayı hedefleyen AKP, kenti "Doğu'nun Paris'i yapacağı" sloganıyla yola çıkacak. AKP, DTP'nin Diyarbakır'daki gücünü kırabilecek adaylar üzerinde yoğunlaşırken, Altan Tan, Nihat Hatipoğlu ve Şah İsmail Bedirhanoğlu isimleri öne çıkıyor. "İslamcı Kürt" kimliğiyle bilinen Tan, daha 13 yaşındayken Mücadele Birliği'ne katılmış bir isim. Tan, DTP'yi Kürtlerin ekonomik sorunlarına çözüm getirememekle eleştiriyor. Televizyondaki dini sohbetleriyle sevilen Hatipoğlu da, Diyarbakır'da oldukça popüler. Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bedirhanoğlu da, "Güneydoğu'da silah değil, şantiye istiyoruz" diyor.