1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP diktatöryal tavrını sürdürüyor
AKP diktatöryal tavrını sürdürüyor

AKP diktatöryal tavrını sürdürüyor

KESK'in aldığı grev kararına ilişkin açıklama yapan Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, AKP'nin diktatöryal tavrını sürdürdüğünü belirterek, bir avuç sermayedarın çıkarına uygun yasalar yapılırken, halkın yararının göz ardı edildiğini kaydett

A+A-

Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubesi'nce, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) aldığı grev kararına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Şube Başkanı Kasım Birtek, AKP iktidarı süresince uygulanan ve “ileri demokrasi” denen uygulamaların nasıl bir demokrasi olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, her zaman sermayenin daha da palazlanması uğruna ekolojik dengeye ve insani değerlere saldıran AKP'nin diktatöryel tavrını sürdürdüğünü savundu. HES'lerle doğayı harap etme uğraşı içinde olan hükümet yerleşelim yerlerinde de insanların nefes boruları konumunda olan park ve bahçeleri talan etmek istediğini ileri süren Birtek, “Son olarak Taksim'deki 'Gezi Parkı'yla ilgili gelişmeler AKP'nin bu konudaki tavrını bir kez daha netleştirmiştir.Biz Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi olarak Taksimdeki direnişi saygıyla selamlıyoruz” dedi.

“AKP bildiğini okuyor”

10 yılı aşan AKP iktidarında ardı ardına çıkarılan kanunlar, KHK'ler ve yönetmeliklerle kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesi ve özelleştirilmesi sürecinin hızlandırıldığına dikkat çeken Birtek, şunları kaydetti:

“Kamu emekçilerinin iş ve ücret güvencesini adım adım budayan onlarca düzenleme hayata geçirildi. Maaşlarından, emekliliklerine, sağlık harcamalarından, trafikte geçiş üstünlüğüne kadar kendilerine bin türlü ayrıcalık tanıyan düzenlemeleri yasalaştıranlar sıra emekçilere gelince hep aynı nakaratı tekrarlayarak 'kaynak yok' dediler. Ancak savaşa aktardıkları kaynakları halktan gizlediler. Bir avuç sermayedarın çıkarına uygun yasalar yapılırken, kamu yararı yani halkın yararı göz ardı edildi. Teşvik denince aklına patronlar, tasarruf denince emekçiler gelen AKP iktidarının Çalışma Bakanı milyonların gözünün içine baka baka 'Asgari ücretle geçinilmez diye bir şey yok. Geçinirsiniz. Ona mahkûmsanız 800 TL'de büyük bir paradır' diyecek kadar pervasızlaştı. Emekçilerin talepleri karşısında üç maymunu oynayan AKP kendi bildiğini okumaya devam ediyor.”

“Haklarımız gasp edildi”

Torba yasa düzenlemeleri ile sadece son 6 yıl içinde 4800 kanun maddesinin yasalaştığına da işaret eden Birtek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu emekçileri ile ilgili her düzenlemede kazanılmış haklarımız birer birer gasp edildi. Kamuya ait işletmeler teker teker özelleştirilirken, kamu hizmetleri 'dışarıdan hizmet satın alma' yoluyla piyasa ilişkileri içine çekildi.

Böylece kamuda esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma yaygınlaştırıldı. Bir yandan mezarda emeklilik diğer yandan re'sen emeklilik, yeni personel almama, taşeronlaştırma, sözleşmeli-ücretli personel uygulaması, geçici süreli sözleşmeli personel çalıştırma, 4-B, 4-C, 4-D, çakılı sözleşmeli çalışma, geçici-mevsimlik işçilik gibi uygulamalarla kamu kesiminde iş ve ücret güvencesi önemli ölçüde daraltıldı. Taleplerimize hep kulaklarını tıkayanlar bizimle dalga geçercesine yandaş basına her gün 'memura müjde' haberleri yaptırdılar. Bugünden geriye baktığımızda, kamu emekçilerinin çalışma yaşamının alt üst edildiğini, bir bütün olarak kamu alanının tasfiyesinde ciddi mesafenin alındığını görüyoruz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi; kamu istihdamının parçalandığı, kamuda esnek ve güvencesiz çalışmanın artırıldığı bir ortamda, bizler için sürgün anlamına gelen rotasyon, bireysel performansa göre ücret, disiplin cezalarında uyarma ve kınama basamaklarını kaldırarak doğrudan aylıktan kesmeye geçiş, kamuda üst düzey görevlere özel sektörden açıktan atama yapılarak hükümet memurluğunu dayatma gibi düzenlemelerle kamu emekçilerine reva görülen çalışma koşulları daha da ağırlaştırılmak isteniyor. Buna dur demenin zamanıdır.”

Yürüyüşe davet

Birtek, bu doğrultuda KESK'in aldığı karar gereği 5 Haziran'da Greve gidip yürüyüş düzenleyeceklerini kaydederek, “Tüm eğitim emekçilerini ve halkımızı yürüyüşümüze katılmaya davet ediyoruz. Yürüyüş saat 11:00 da Çiftkapıdan Dağkapı Meydanına doğru gerçekleştirilecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT