1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. AKM’de reklama tepki
AKM’de reklama tepki

AKM’de reklama tepki

Yedi yıldır kapalı olan Atatürk Kültür Merkezi’nin ön cephesine aralık ayında gösterime girecek “Ertuğrul 1890” filminin afişi asıldı.

A+A-

Dünyanın en büyük dördüncü sanat merkezi olarak 1969’da hizmete giren Taksim Meydanı’ndaki bina, 2008 yılından bu yana kapalı ve onarılmayı bekliyor. 1999’da 1. grup kültür varlığı olarak tescil edilen AKM, Mayıs 2008’de tadilat nedeniyle kapatılmıştı. Ancak 2012’de başlayan çalışmalar, 1 yıl sonra durdu.  


Atıl durumdaki binanın ön cephesine afiş asılarak binanın Reklam panosuna dönüştürülmesi Kültür Sanat Sendikası’nın kepkisine yol açtı. Milliyet’e konuşan Sendika Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, “AKM binası tescilli 1. derece anıtsal yapıdır. Bu binanın üzerinde reklam tanıtımı amacıyla kullanılması, binaya afiş asılması Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na göre mümkün değildir. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.  


Atatürk Kültür Merkezi Müdürü Cahit Koca ise, “AKM, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tescilli bir bina. Bu afiş de ticari amaçlı değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kendisinin yaptığı bir filmin afişi. Buraya 2 No’lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile afiş asılabilir. Kurullar da bakanlığa bağlı. Daha önceden iki karar alınmıştı kurullarda. Biri bu afiş, biri de geçen sene asılan sinemanın yüzüncü yılı ile ilgili bir afişti” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT