1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akkul: “Yıllarca bölgede darbe provası yapıldı”
Akkul: “Yıllarca bölgede darbe provası yapıldı”

Akkul: “Yıllarca bölgede darbe provası yapıldı”

GÜNKODFED-DİKO Başkanı Mustafa Akkul, 15 Temmuz FETÖ terör örgütünün gerçekleştirdiği darbe girişimini değerlendirdi.

A+A-

15 Temmuz akşamı FETÖ terör örgütü ile adlandıran bu yapının mensupları yaptıkları sinsi ve pervasızca katliamları açıkça lanetlediğini ifade ederek, “Darbe gecesi halkın üzerine kurşun yağdıran bu pilotlar aslında Güneydoğu’da yıllarca bu provaları yapıyorlardı. Darbeci pilotlar maça çıkarcasına uçakları kaldırıp dağa taşa bomba bıraktılar. Bu kanlı grubun amacı ülkeye hizmet değil, ülkeye zarar vermekten başka bir şey değildi” diye konuştu.

BÖLGEDE YILLARCA DARBE PROVASI YAPILDI

O dönemlerde bile bu yapılanların samimiyet içermediğini, yanlış olduğunu savunduklarını ifade eden Akkul, “Bunların yaptığı katliamdır dediğimizde, ülke bütünlüğünü öne sürerek, işin içinde sıyrılıyorlardı.15 Temmuz akşamı, Türkiye’de duyarlı insanların sayesinde binlerce insanın ölümüne, 40 yıl ülkenin her anlamda geri gitmesine, ekonominin çöküşüne ve en tehlikelisi de iç savaş yani Kürt-Türk çatışmasına engel olundu” dedi.

DEMİRTAŞ’IN LİDERLER ZİRVESİNE KATILMAMASI

Akkul, Beştepe’de düzenlenen Meclis’te grubu bulunan partilerin Genel Başkanları zirvesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın davet edilmemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki Müze açılışına CHP ve MHP Milletvekillerini bizzat tek tek arayıp davet etmesine rağmen HDP Milletvekillerinin davet etmemesi bu birlik ve beraberlikten bahsedilmesini samimi bulmadığını söyledi.
 
HALKIN MEYDANLARDA OLMASI GEREKİR
 
Darbeye karşı tüm halkın dik durması ve meydanlarda olması gerektiğine işaret eden Akkul, şöyle dedi:
 
“Bunun A ve B Partisi direnişi değildir. Bu halk iradesidir. Biz Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu ve Diyarbakır Kuyumcular Odası olarak, üç bin üyemizle darbeye karşı tek vücut olarak duruyoruz. Bölgemizde son bir yıldır, sokağa çıkma yasakları, hendek kazmalar, operasyonlar ve en son Darbe girişimi de eklenince Ticaret anlamda Kuyum esnaflarımız siftahsız dükkan kapatıyor ve bölge genelinde ekonomi dip yapmış durumdadır”

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT