1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akkul: Kentimizi Terk Etmeyeceğiz
Akkul: Kentimizi Terk Etmeyeceğiz

Akkul: Kentimizi Terk Etmeyeceğiz

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu (GUNDOKFED) Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, yaklaşık bir senedir meydana gelen olaylardan dolayı başta Sur esnafı olmak üzere bütün esnafların oldukça olumsuz etki

A+A-

Akkul, kenti kendi başına bırakıp terk etmeyeceklerini ellerini taşın altına koyacaklarını söyledi.Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu (GUNDOKFED) Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKO) üye esnaflarıyla genel istişare toplantısı düzenledi.
 
DESOB Konferans salonunda düzenlenen toplantıya Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu (GUNDOKFED) Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldı. Toplantıya farklı meslek gruplarında da esnaflar katılım gösterdi.
 
 Katılımcı bir tarzda düzenlenen toplantıda genel sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Toplantıda konuşan Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu (GUNDOKFED) Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKO) Başkanı Mustafa Akkul, Sosyo-ekonomik olarak neredeyse durma noktasına gelen kentin ekonomisini tekrardan canlandırmak için canla başla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.
 
“Esnafı Yalnız Bırakmıyoruz”
 
Yaptıkları çalışmalarla esnafı asla yalnız bırakmadıklarını dile getiren Akkul, “Yaklaşık bir senedir kentimizde olan olaylardan dolayı başta Sur esnafımız olmak üzere bütün esnaflarımız oldukça olumsuz etkilendiler. Sosyo-ekonomik olarak neredeyse durma noktasına gelen kentin ekonomisini tekrardan canlandırmak için birçok sivil toplum kuruluşu gibi GÜNDOKFED-DİKO'da canla başla çalışmalarına devam etmektedir. Bu konuda sürekli esnafları gezip moral veren Güneydoğu ve Doğu Anadolu Kuyumcular ve Mücevherciler Federasyonu (GUNDOKFED) Diyarbakır Kuyumcular Odası (DİKO) heyeti, yaptıkları çalışmalarla esnaflarını yalnız bırakılmamaktalar” dedi.
 
“Esnaflarımızın Hak ve Hukuklarını Çiğnetmeyeceğiz”
 
Diyarbakır’ın sosyo-ekonomik zararlarının karşılanması ve piyasasının canlanması için büyük çaba sarf etiklerini söyleyen Akkul, “Kentimizde cereyan eden bu olaylar maalesef can ve mal kayıplarına neden olmuş, kentimiz büyük sıkıntılar yaşamıştır. Hiç istemediğimiz ve tasvip etmediğimiz bu olaylar neticesinde, başta esnaflarımız olmak üzere bütün halkımızla dayanışma, yardımlaşma içersin de olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Mağdur olan esnafımızın, halkımızın haklarının takipçisi olacağız. Özellikle hukuki açıdan ne gerekiyorsa sonuna kadar gideceğiz.  Esnaflarımız ve üyelerimiz Hak ve hukuklarını çiğnetmeyeceğiz ve sonuna kadar destek verip, arkalarında duracağız. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın” diye konuştu.
 
“İlimizi Terk Etmeyelim”
 
Diyarbakır’a da sahip çıkacaklarını ve yaşanır bir kent haline gelmesi için ellerini taşın altına koyacaklarını anlatan Akkul sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:
 
“Bir şey daha belirtmek istiyorum ki, kentimizdeki bu sosyal, ekonomik ve siyasal olayların olumsuzluklarına rağmen ne olursa olsun kentimizi terk etmeyeceğiz ve kentimizin canlanması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu konuda birçok projemiz mevcut ve yakın zamanda hayata geçirmeye başlayacağız. Bu kent bizim ve biz burada yaşamaya devam edeceğiz. Kent esnafını sık sık ziyaret edip moral vereceğiz. GUNDOKFED ile DİKO heyeti olarak esnaflardan ve halktan bilgiler alıp, bunları değerlendirme komisyonlarına ileteceğiz”
 
 
Kentin canlanması için diğer sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıyla bir dizi çalışma başlatacaklarını dile getiren Akkul, kentin bir an önce yeniden canlanması ve insanların huzurunun sağlanması gerektiğini de dile getirdi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT