1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akiller raporlarına sahip çıkmalı
Akiller raporlarına sahip çıkmalı

Akiller raporlarına sahip çıkmalı

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi ile Akil İnsanlar Komisyonu tarafından düzenlenen panelde konuşan Akil İnsanlar heyeti üyesi Celalettin Can, Başbakan Erdoğan'ın “demokratikleşme paketi”ni açıklamasının ardından, kendilerinin de Başbakan'a teslim

A+A-

Can, Akil İnsanlar'a, “Halk neyin ne olduğunu bilmeli. Raporları açıklayıp, vicdanımızı rahat ettirmeliyiz. Bu nedenle Akil insanlar raporlarına sahip çıkmalı” çağrısı yaptı.

Türkiye Barış Meclisi (TBM) ile Akil İnsanlar Komisyonu üyeleri, Diyarbakır Barış İnisiyatifi öncülüğünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda “Biz barış sürecinin neresindeyiz” konulu panel düzenledi. Panele Akil İnsanlar Komisyonu üyeleri Celalettin Can, Fazıl Hüsnü Erdem, Şemsettin Koç, Oral Çalışlar ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık katıldı. Panelde konuşan Celalettin Can devletin çözüm sürecinde Akil İnsanlara verdiği sözü tutmadığını belirterek, halkın sürece ilişkin güveninin olması açısından belli başlı durumların olduğunu vurgulayarak, “Öcalan'ın koşullarının düzeltilmesi, KCK tutukluluklarının bırakılması, hasta tutsakları tahliye edilmesine ilişkin durumlar vardı. Ama devlet sözünü tutmadı. Bunların hiçbiri yapılmadı” dedi.

'Devlet süreci zedeliyor'

Abdullah Öcalan ile görüşmeler sürerken bölgede karakol yapılmasının yanlış olduğunu ifade eden Can, “Gerillalar sınır dışına çekiliyor, devlet kalkıyor karakol yapıyor, insansız hava araçlarıyla onları takip ediyor. Bu süreci zedeliyor” dedi. Seçim barajının düşürülmesi gerektiğine işaret eden Can, “Devletin halkına güven vermesi için hiçbir anayasal düzenlemeye gerek yoktu. İstese bunu rahatlıkla yapabilirdi” dedi. Devlet tarafından görevlendirilmiş olmalarına rağmen “demokratikleşme paketi”nde ne olduğunu bilmediklerini söyleyen Can, “Biz elimizdeki raporları halka sunacağız. Biz bu halka şeffaf olacağız diye rapor verdik” diye ifade etti. Akil İnsanlar heyetine girme sebebinin Kürt halkının mücadelesi ve Kürt sorununun ciddiyeti olduğunu dile getiren Can, “Şayet Kürt halkı bir hata yapmazsa 21. yüzyıl Kürt yüzyılı olacaktır” dedi. Akil insanların 60 bine yakın kişiyle görüşme gerçekleştirdiği ve bunları raporlaştırdığını söyleyen Can, “Akil insanlar olarak Başbakan demokratikleşme paketini açıkladıktan sonra biz de raporlarımızı açıklamalıyız. Halk neyin ne olduğunu bilmeli. Raporları açıklayıp, vicdanımızı rahat ettirmeliyiz. Bu nedenle Akil insanlar raporlarına sahip çıkmalı” diye konuştu.

'Anadilde eğitim en temel haktır'

Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar ise Kürt sorununun çözümünün zamanla olabileceğini söyleyerek, “Bu işin inişleri çıkışları var. 100 yıldır reddettiğiniz halkın sorununu 6 ayda çözemezsiniz” diye konuştu. Anadilde eğitim talebinin tartışılmasının gereksiz olduğunu dile getiren Çalışlar, “Anadilde eğitim hakkı en temel insani haktır. Ve Kürt halkı bunun için mücadele etti. Öyle mücadeleler verdi ki hepimize ders oldu” dedi.

'PKK'nin samimiyetini ölçmek vicdansızlık'

Kürt halkının barış karşısındaki samimiyetini test etmenin büyük bir haksızlık olduğu değerlendirmesinde bulunan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise Gezi Parkı eylemlerine değinerek, Türkiye'de bulunan ulusalcı kesimin Gezi Parkı olayları sırasında Kürtlerin barış çabalarını sabote etmeye çalıştığını ifade etti. Sakık, 100 yıldır Kürtlere baskı uygulandığını belirterek, “Bizim kavgamız egemen güçlere karşıdır. Barış olacaksa da onurlu bir barış olsun” diye konuştu. HPG'nin sınır dışına çekilmesinin büyük bir çaba olduğunu kaydeden Sakık, “Bugün gerilla sınır dışına çekilmişse, ölümler olmuyorsa, buna rağmen kalkıp karakol yapıyorsanız bunun üzerine kalkıp PKK'nin samimiyetini ölçmek büyük vicdansızlıktır” dedi.

'Nevroz' da gelen mesaj manifestodur'

Abdullah Öcalan'ın 21 Mart Diyarbakır Nevrozu'nda okunan mesajını hatırlatan Sakık, okunan mesajın “manifesto” olduğunu dile getirdi. Kürt halkına daima “özveride bulunun” çağrısı yapanlara seslenen Sakık, “Sadece özveriyi Kürtlerden bekliyorsunuz. Peki, bu halka zulüm edenlerin kendilerini sorgulama hakkı yok mudur? Hala efendi köle ilişkisi içerisinde Kürtlere yaklaşıyorsunuz” dedi. Anadilde eğitim talebine dikkat çeken Sakık, Kürt halkının anadilde eğitim talebinden vazgeçmeyeceğini belirtti. Panel, konuşmaların ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT