1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akıllara zarar mühendislik!
Akıllara zarar mühendislik!

Akıllara zarar mühendislik!

Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunun 4. kilometresinde; 2011 yılında yapılan toplayıcı yolun o yoldaki işletmeleri büyük sıkıntıya sokuyor.

A+A-

Bu sıkıntı özellikle son karayolu bakım ve onarımında yolun toplayıcı yola verilmesiyle daha net olarak ortaya çıktı. Yeni hal kavşağında başlayan trafik kuyruğu Kantar kavşağına kadar devam etti. Nedeni toplayıcı yolun standart dışı olması.

SUÇLU MÜHENDİSLER…

Elazığ yolundaki 9 metreye 7 metre olan standart ölçü, söz konusu Şanlıurfa yolunda 12 metreye 5 metre olarak değişti. Bu durum karşısında mağdurlar, mağduriyetin giderilmesi için Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü adeta dilekçeye boğdu ancak karayolları; yapılacak bir işlemlerinin bulunmadığını iddia etti ve suçu o yolu standart dışı ölçülerle projelendiren mühendislere attı.

İŞİN İÇİNDE PARALEL OLABİLİR Mİ?

Toplayıcı yolun dar olduğunu dile getiren ve mağduriyetlerinin giderilmesini ısrarla isteyen vatandaşlar, bu yapının ardında; her pis kokunun altında, her yanlış yapının içinde, devlet ve milleti karşı karşıya getirecek her proje, uygulama ve girişimin altından mantar gibi biten FETÖ’nün olabileceği bile düşünüyor.

YOKSA BAKKALDAN YİNE PROFESÖR MÜ ÇIKTI..

Bilindiği üzere, FETÖ’cülerin çaldıkları sınav soruları nedeniyle bekçi bile olamayacak örgüt üyeleri polis amiri, bakkal bile olamayacak örgüt üyeleri profesör unvanları almıştı. Karayollarındaki bu olağan dışı uygulamayla mağdur edilen vatandaşlar, “Sanki vatandaşlar sıkıntı çeksin diye, millet, devlet karşı karşıya gelsin diye FETÖ’cüler tarafından kasten böyle yapıldı” diye sıkıntılarını dile getirdi ve mağduriyetin bitirilmesini beklediğini yeniledi.

KARAYOLLARI: BU YANLIŞIN BİZİMLE İLGİSİ YOK

Bu iddia üzerine açıklamalarda bulunan Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Bu konunun bizimle ilgisi yoktur. Evet, bize bu konuyla ilgili vatandaşların çok sayıda dilekçesi geldi. Bu dilekçeleri işleme koymamamızın nedeni mühendisler tarafından köprülü kavşakların normalin daha azı şeklinde bir ölçüyle projelendirmelerinden dolayıdır. Bu proje valilik, kadastro, belediye ve karayollarından geçen bir proje olduğu için müdahale edemedik.

VATANDAŞ HAKLI AMA…

Vatandaşlar bu konuda haklıdır ancak müdahale edemeyiz. Ergani yolundaki ezmemin kavşaklar olduğundan dolayı orada bu sıkıntı yaşanmıyor. Oradaki ölçü anayol 9 metre, toplayıcı yol ise 7 metre yani standartlardadır. Ancak Söz konusu yerdeki ölçü ise anayol 12 metre toplayıcı yol ise 5 veya 5,5 olarak yapılmıştır. Burada standartlara uymama var” dediler.

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT