1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akil heyeti Diyarbakır'da 'Barış Anneleri' ile buluştu
Akil heyeti Diyarbakır'da 'Barış Anneleri' ile buluştu

Akil heyeti Diyarbakır'da 'Barış Anneleri' ile buluştu

Türkiye'de kanın durması için başlatılan sürece destek vermek için 7 bölgede kurulan Akil İnsan heyetleri harekete geçti. Doğu Anadolu heyetinin ardından dün de Güneydoğu Anadolu heyeti, temasını Diyarbakır'da başlattı. STK'lar ile buluşan heyet anneleri

A+A-

Silahların susması ve akan kanın durması için sahaya inen akil insanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çalışmalarına start verdi. İlk temaslarını Kuzey Irak Sanayici ve İşadamları Derneği ile sağlayan grup önce patlayıcı bir cisimle hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret etti ardından  çocukları dağda olan ve dağda öldürülen mağdurların aileleri ile görüştü. Başlatılan sürece sonuç alınıncaya kadar destek vereceklerini söyleyen aileler “Bu kan dursun, anaların gözyaşı dinsin” dedi.

KAMUOYUNA İLETECEĞİZ

“Tarihte hiç bir çatışma sonsuz olarak devam etmemiş, bu da eninde sonunda çözülecek” diyen Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi  Heyeti Başkanı Yılmaz Ensaroğlu ''Görevimiz, Kürtler başta olmak üzere bölgenin taleplerini dinleyip, derleyip, özel olarak diğer komisyonlara, hükümete ve kamuoyuna iletmektir” dedi.  Güneydoğu heyetinin ilk buluşması   Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği üyeleri ile oldu.

MARDİN, ŞIRNAK, BATMAN

Heyet başkanı Ensaroğlu; heyet üyeleri Lami Özgen, Ahmet Faruk Ünsal,  Kezban Hatemi, Mehmet Emin Ekmen, Etyen Mahçupyan ve Fazıl Hüsnü Erdem'in kentte  bulunduğunu, diğer üyeler Murat Belge ve Yılmaz Erdoğan'ın da heyete dahil olacağını söyledi. Diyarbakır'da 13 Nisan'a kadar çalışmalarını sürdüreceklerine değinen Ensaroğlu, “17-20 Nisan günlerinde Mardin ve Şırnak, 24 27  Nisan'da Batman ve Siirt, 8-11 Mayıs'ta Antep ve Kilis, 15 Mayıs'ta da Urfa ve Adıyaman'a gitmeyi planlıyoruz. İki ay sonra da raporumuzu tamamlamaya çalışacağız” dedi.

KOMİSYON BAĞIMSIZ

Heyet üyesi Kezban Hatemi, komisyonun son derece bağımsız bir komisyon olduğunu söyledi. Hatemi, “Geçmişimizde de nasıl insanlar olduğumuzu nelerle meşgul olduğumuzu biliyor. Bizim olan ve olması gerekeni bir rapor halinde öneri olarak hem ilgililere hem de kamuoyuna açıklamaktan başka bir şey değil” diye konuştu.

Komisyon Başkanı Ensaroğlu, “Bu sorundan doğrudan etkilenen ailelerle görüşmek önemli. Artık gözyaşı diner” dedi.

SAVAŞIN DEĞİL BARIŞIN TARAFTARIYIZ

Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç işadamları adına heyete verdiği bilgilerde, ekonominin ancak demokrasi ve barışla gelişebileceğini aktardı. Kılıç, “Silahların susmasıyla yatırımlar artacak, işsizlik sorununun çözümüne yönelik önemli adımlar atılacak.  Bugüne kadar çok can kaybı oldu. Yaşananlar büyük maliyetlere neden oldu. Türkiye'nin artık kaybedecek ne evladı, nede kuruşu var. Bu süreç insanlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemli. Savaşın değil, barışın taraftarıyız” dedi.

ANNELERDEN BARIŞ ÇAĞRISI

Diyarbakır'da bulunan Güneydoğu akil adamlar heyeti, çocukları dağda olan ve dağda öldürülen mağdurların aileleri ile görüştü. Suriçi semtinde bir evde yapılan görüşmede Emine Özkan, 77 yaşındaki eşi Mehmet Kasım'ın Lice'de bir suikast sonucu öldürülen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın olayından ötürü 36 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ifade ederek, 2 oğlunun da cezaevinde bulunduğunu söyledi. Başlatılan sürece sonuca kadar destek verdiklerini ve barış istediklerini belirten Özkan, “Bir kızımda dağda. Ailemiz dağıldı. 1993 yılında Lice Yolçatı köyüne gelen askerler evimizi yaktı. Çırılçıplak köyü terk etmek zorunda kaldık. Ve başımıza gelen kalmadı. Artık başka şehrin sokaklarında değil, kendi memleketimin sokaklarında çalışmak istiyoruz” dedi.

FARZEDİN CEYLAN SİZİN KIZINIZDI

Güneydoğu Akil İnsanlar Heyeti, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 4 yıl önce koyunlarını otlatırken bulduğu mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret etti. Ceylan'ın annesi Saliha Önkol, kızının soruşturmasında sorumlular hakkında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatarak, “ Farz edin ki Ceylan sizin kızınızdı ve böyle bir olayda hayatını kaybetti. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapın” dedi.

EŞİM DAĞDA ÖLDÜRÜLDÜ OĞLUM ASKER

Oğlunun kısa bir süre önce askerden geldiğini ifade eden Kamile Peker, eşinin ise dağda öldürüldüğünü söyledi. Eşinin dağda öldürüldüğü sırada oğlunun da askerlik vazifesini yerine getirdiğini dile getiren Peker, tüm bu olanlara rağmen barış istediğini söyledi. “B:u kan dursun, anaların gözyaşı dinsin” diyen Peker, “Daralan köyüne gelen askerler insanları diri diri yaktı. Bebeğimi o zaman ateşin içinden zor kurtardım. Bizim gibi nice mağdtur aileler var. Herkes barış istiyor ve köyüne dönmek istiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT