1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akif'i okumak değil akifleşmek
Akif'i okumak değil akifleşmek

Akif'i okumak değil akifleşmek

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “1. Edebiyat Etkinlikleri 'ne” katılan Televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer, Mehmet Akif Ersoy'u sadece okumanın yetmediğini, onu anlayıp onun gibi yaşanması yani Akifleşmek gerektiğini s

A+A-

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi A Salonu'nda düzenlenen etkinlikte katılımcılar bin 500 kişilik salonu hınca hınç doldurdu.

Millet olarak ecdadımıza laf ettirmediğimizi aktaran Tuncer, ancak onları tanımadığımızı ve anlayamadığımızı ifade etti. Akif'i anlayabilmenin önemine değinen Tuncer, günümüz gençliğinin Akif'in, Cemil Meriç'in, Necip Fazıl'ın ruhunu anlamaya ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Onların ruhunu anlayan bir gençliğin çok şeyler başaracağını dile getiren Tuncer, bu ruha sahip gençliğin Suriye'de, Filistin'de, Myanmar'da yaşayan mazlum insanların yüreğine umut olacağını kaydetti. Etkileyici ve samimi sohbetiyle kimi zaman güldüren kimi zaman düşündüren Tuncer, “Akif, sadece şiir yazan biri değildi. Şiiri yaşatandı. O mütevaziliği ve alçakgönüllülüğü ile nam salmış biriydi” dedi.

Çanakkale'nin bir savaşın değil bir ruhun adı olduğunu ve Çanakkale'yi ruhumuza nakşedenin Mehmet Akif olduğuna dikkat çeken Tuncer, Çanakkale destanının birliğin, beraberliğin timsali olan bir tarih olduğunu vurguladı. Van'dan Çanakkale'ye gelen Ali Asker'in hikâyesini anlatırken duygulanan Tuncer, Akif'in Çanakkale şehitlerine yazdığı şiiri seslendirerek salonda bulunan izleyenleri gözyaşına boğdu.

Davet için Dicle Üniversitesi'ne teşekkür eden Tuncer, programını İstiklal Marşı'nın 10 kıtasının tamamını okuyarak noktaladı.

Şiir dinletisinin ardından Tuncer'e Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Kemal Timur tarafından kahve fincanı hediye edildi.

HABERE YORUM KAT