Akif anıldı

Akif anıldı

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle Diyarbakır ve ilçelerinde çeşit etkinlikler organize edildi.

A+A-

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.
Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Tiyatro Salonu'nda düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazma serüvenini anlatan kısa film gösterimi yapıldı. Akkoyunlu   İlkokulu 1'nci sınıf öğrencilerinden Muhammed Efe'nin İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuması, büyük beğeni toplarken, minik öğrenci ayakta alkışlandı.
 
'GELECEĞİ GÖREN DAVA ADAMIYDI'                                  
 
Milli Eğitim Müdürü Hadi Ağırbaş'ın günümüz sorunlarına ve çözüm yollarına 90-100 yıl önce işaret eden büyük bir dava adamı olduğunu söyledi.

“ Mehmet Akif Ersoy'u anlayamamak ,bugünü duyamamak, yarını tasarlayamamaktır. “ diyen Ağırbaş,usta şairin bugünkü gençler tarafından örnek alınması gerektiğini ifade etti. Ağırbaş,”Akif'in 90-100 yıl önce yazdıkları bugüne ışık tutuyor. Ruhumuzu aydınlatan kahramanlardan biri olarak şiirleriyle ve milli mücadeledeki çalışmalarıyla yeniden dirilişin içinde yer alan Akif ,”sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir?' diyor ömrünün son zamanlarında .İstiklal marşı korkma seslenişiyle başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağın şehit kanıyla yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin büyük bir şairin hisli kalbinde teremüm edilmesidir. “dedi. Programa Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, İl Emniyet Müdürü Recep Güven, veliler ile öğrenciler katıldı.
 
KULP İLÇESİNDEKİ ANMA

 
Kulp ilçesinde ise Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda, Vali Nafiz Kayalı İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Büşra Yılmaz, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Şiirlerin okunmasının ardından İstiklal Marşı'nı en iyi okuyan öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

Etkinlikte Kaymakam Mehmet Maraşlı, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Orhan Yurdakul, Kulp Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, öğrenciler, öğretmenler ve daire amirleri katıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT