1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akar'dan GAP Eylem Planı değerlendirmesi
Akar'dan GAP Eylem Planı değerlendirmesi

Akar'dan GAP Eylem Planı değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Yeni GAP Eylem Planı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

A+A-
Akar, eylem planıyla birlikte bölgede ciddi bir değişim dönüşüm sağlayacağını söyledi.
Yeni GAP Eylem Planı'nın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanmasının ardından bölgedeki yankıları sürüyor.
 
Çözüm sürecinde sağlanan huzur ve güven ortamının yatırımlarla kalıcı hale getirilmesi gerektiğini kaydeden Akar, Yeni GAP Eylem Planı'nın çözüm süreciyle birlikte hayata geçirilmesi bölgede ciddi bir değişim ve dönüşüm sağlayacağını söyledi. Akar, "GAP Eylem Planı tarımsal üretimi artırmakla kalmayacak, istihdama dayalı sanayiyi de tetikleyecektir.
 
Eylem planının diğer başlıkları sosyal gelişmenin güçlendirilmesi, şehirlerde yaşana bilirliğin arttırılması, altyapının geliştirilmesi ve kurumsal kapasitenin artırılmasını içermektedir. Projede yer alan enerji, baraj ve tarımsal sulamaya yönelik çalışmalarla bölgenin sosyo-ekonomik olarak geri kalmışlığını ortadan kalkacak. Çözüm sürecinde son dönemlerde yaşanan olumlu gelişmelerin ardından yatırımcılar bölgeye yatırım yapma konusunda çalışmalar yürütüyor.
 
Barış sürecine yaklaştıkça yatırımların hayata geçmesini daha fazla görebiliriz. Açıklanan Yeni GAP Eylem Planı'nı genel anlamda biz iyi niyetli bir adım olarak görüyoruz, bu projenin bölge insanına daha fazla fayda sağlamaya yönelik bir adım olarak değerlendiriyoruz" dedi. 
 
(ÜN-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT