1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akar'a ziyaret
Akar'a ziyaret

Akar'a ziyaret

DİYARBAKIR - Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Yeni Zelanda Büyük Elçiliği Müsteşarı Te Aka Aorere, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar'ı ziyaret ederek, son zamanlarda bölgede ve Diyarbakır'da

A+A-

İl Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette konuşan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, şiddet olaylarının hem bölgede hem de Diyarbakır'da sivil hayatı olumsuz etkilediğini, Diyarbakır ve bölgede, huzuru kaçıran, insanların moralini bozan olaylar yaşandığını belirterek, PKK'nın hiç bir haklı gerekçesi olamayacağını kaydetti.

 

Akar, "Halkımız bu şiddet ve pkk olaylarını benimsemiyor, yaşanan bu olaylarda maalesef halkımız maddi, manevi yönden etkileniyor, şiddetin olduğu yerde demokrasiden bahsedemeyiz, insanlar artık bölgede ve Diyarbakır'da şiddeti ve silahı istemiyor. Bu olaylardan en çok çocuklar etkileniyor, çocukların bu yaşanan olaylarda kullanılması bizim için kabul edilemez bir durumdur. Biz sorunların medenice tartışılıp demokrasi kuralları çerçevesinde çözümünden yanayız şiddet ve pkk'nın olduğu yerde çözüm olmaz, bizce şiddeti ve şiddeti çağrıştıracak argümanların terk edilmesi en akılcı yoldur" dedi.


"ŞİDDETİN VE PKK'NIN BİTMESİ İÇİN HER KESİMLE GÖRÜŞÜYORUZ"


AK Parti hükümeti olarak ülkede bölgede ve Diyarbakır'da şiddetin ve pkk'nın son bulması için, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve diğer dinamiklerle her zaman görüştüklerini ve bu görüşmelerinin devam edeceğini aktaran Akar, bu görüşmelerinde her kes ve her kesimin artık şiddet ve pkk'nın bitmesini istediğini söyledi. Akar, "PKK'yı susturacak olan, millet olarak birlik ve beraberliğimizdir. Ülkemiz , tarihinde benzeri birçok zorluğu atlatmış güçlü bir devlettir. Milletimiz el ele verdikçe bu günleri de atlatacağımıza inanıyoruz. Şiddet olayları ile birlik ve beraberliğe kastedenlere karşı inadına daha da kenetleneceğiz. Bizim temel düşüncemiz pkk'ya hayır diyen, milletimizin birlik ve beraberliğini isteyen herkesi, sesini yükseltmeye davet ediyoruz. PKK artık bu toprakları tamamen terk etmeli" şeklinde konuştu.


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve kendilerini kabul eden Akar'a teşekkür eden Yeni Zelanda Büyük Elçiliği Müsteşarı Te Aka Aorere her zaman Türkiye'ye olumlu baktıklarını, PKK'nın ve şiddetin insanlık suçu olduğunu belirtti. Aorere, Akara, Yeni Zellandalı yazar Maurice Shatbold'ın çıkardığı ve çok okunan, Gelibolu’nun sesleri adlı kitabı hediye etti.


(AKK-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler