1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Akademisyenler Sur’da nöbette
Akademisyenler Sur’da nöbette

Akademisyenler Sur’da nöbette

Akademisyenler, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü Sur'da “Akademik Nöbet” eyleminin startını verdi.

A+A-

 Akademisyen Aslı Vatansever, “Katliam yapılan, yapılması planlanan veya yapılmakta olan bölgelerde yaşananlara şahitlik etmek üzere nöbette olacağız” dedi.
 
Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde 2 Aralık gününde başlayan sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar sürüyor. Barış için Akademisyenlerden oluşan bir heyet tarihi direnişin yaşandığı Sur ilçesine gelerek basın açıklaması düzenledi. Akademisyenler adına Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde açıklamayı yapan Aslı Vatansever, “Akademik Nöbetimizin ilkini gerçekleştirmek üzere bu hafta sonu Diyarbakır Sur'a geldik. Akademik Nöbet eyleminin amacı, her şeyden önce bildiride dile getirmiş olduğumuz barış talebimizde ısrarcı olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.
 
“Her yerde olacağız”
 
Vatansever, barışta ısrarcı olduklarını söyleyerek, “Bu ısrarımızı vurgulamak için bundan sonra düzenli olarak katliam yapılan, yapılması planlanan veya yapılmakta olan bölgelerde yaşananlara şahitlik etmek üzere nöbette olacağız. Eylemimizin öncelikli amacı, bölge halkıyla konuşmak, dayanışmak ve neler yapabileceğimize dair fikir almaktır. Fakat aynı zamanda Batı'da planlı olarak uygulanan yanlış bilgilendirme bombardımanına karşı gerçeklerin duyulmasına katkıda bulunmaktır” diye konuştu.
 
Vatansever, barış gelene kadar Sur, Cizre, Silvan, Silopi, Nusaybin, Yüksekova ve gereken her yerde güçleri yettiğince bulunmaya devam edeceklerine dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT