1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti’ye 56 kişi adaylık başvurusunda bulundu
AK Parti’ye 56 kişi adaylık başvurusunda bulundu

AK Parti’ye 56 kişi adaylık başvurusunda bulundu

DİYARBAKIR - AK Parti’de dün aday adaylığı süreci sona erdi. Diyarbakır’da 56 kişi milletvekili adayı olabilmek için başvuruda bulundu.

A+A-

 Başvuruda bulunanlar arasında, 7 Haziran seçimlerinde partisinin 3 dönem kuralına takılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker de var.


Yüksek Seçim Kurulu’nca, hükümet kurulamaması nedeniyle 1 Kasım olarak belirlenen milletvekilliği seçimleri için 31 Ağustos’ta başlayan aday adaylığı süreci, dün sona erdi. Diyarbakır’da, 7 Haziran seçimleri için 209 kişinin başvuruda bulunduğu AK Parti’ye, bu seçimler için de 56 kişi aday adaylığı başvurusunda bulundu. Başvuranlar arasında geçen seçimlere, partisinin 3 dönem kuralına takıldığı gerekçesiyle adaylığını koyamayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker, 2’nci sıradan milletvekili adayı gösterilen ancak seçilemeyen Mehmet Selim Ensarioğlu da bulunuyor. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’den aday adaylığını koyan ancak aday gösterilmeyen CHP Diyarbakır eski milletvekili Mesut Değer de bir kez daha başvuruda bulundu.


AK Parti’ye Diyarbakır milletvekili olabilmek için başvuruda bulunanların tam listesi şu şekilde:


Ercan Ezgin, Osman Aslan, Ali İhsan Merdaroğlu, Mahmut Koşan, Mustafa Elgörmüş, Yusuf Karataş, İbrahim Fırat Karakurt, Cihan Oruç, Mehmet Emin Unat, Ramazan Altaş, Mehmet Veysi Can, Halit Aydın, Daylan Karadaş, Yaprak Eker, Kutbeddin Durucan, Osman Yağız, Abbas Hüseyinoğlu, Hasan Kılıç, Mehmet Selim Ensarioğlu, Gökhan Güner, Ahmet Aydemir, Mesut Değer, Derya Karak, Filiz Kaya, Mahmut Şimşek, Selami Kaya, Nezihe Kent, Mehmet Mehdi Eker, Cevdet Nasıranlı, Hasan Doğan, Alaattin Parlak, Hüsniye Işıl Baylan, Mehmet Ali Kırsaçlı, Durdane Yalar, Mehmet Fatih Kayhan, Ercan Soyvural, Şahin Akkaya, Ahmet Yener, Leyla Yalınkılıç, Tahsin Arslan, Kadriye Esra Aygün, Bahri İleri, Şafak Yöntürk, Aziz Alper Biten, Bedirhan Akyol, Şehnaz Toy Adaş, Abdulkadir Yel, Süleyman Serdar Budak, Netice Arslan, Muhammed Şerif Aydın, Yunus Memiş, Ömer Faruk Taş, Türkan Gürler, Faruk İncel, Melek Demirtaş.


(MP-HA-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler