1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AK Parti'de aday yoğunluğu
AK Parti'de aday yoğunluğu

AK Parti'de aday yoğunluğu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanlığı için aday patlaması yaşanıyor.

A+A-

Geçtiğimiz haftalarda bir gazeteye verdiği  "Dindar Kürtler artık BDP'ye oy veriyor" açıklaması üzerine, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, il başkanları toplantısında "Benim böyle bir il başkanım olamaz" diye eleştirmesinden sonra görevinden istifa eden Halit Advan'dan boşalan İl Başkanlığına, atama gerçekleştirmek üzere AK Parti Genel Merkezi tarafından çalışma başlatıldı.

Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem başkanlığında yürütülen çalışmalar hızla devam ederken, bu hafta Şanlıurfa Milletvekili ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Nurettin Ebati'nin kente gelerek teşkilat üyeleriyle bir araya geleceği öğrenildi.

İl Başkanlığı için Başbakan Erdoğan'ın teşkilat başkanıyla görüşerek, parti programı dışına çıkmayacak bir aday üzerinde durması noktasında talimat verdiği kaydedilirken, teşkilatın da Başbakan Erdoğan'ın isteği doğrultusunda bir aday üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdığı belirtildi.

ANKARA'DA İL BAŞKANLIĞI ZİRVESİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem Başkanlığında başlatılan il başkanlığına atama çalışması, aralıksız olarak devam ederken, il başkanlığına aday başvurusu yapan isimlerle genel merkezde bir araya gelerek tek tek görüşmeler yapıldı.

Yapılan görüşmelerin devam ettiği kaydedilirken, Erdem'in talimatı üzerine Şanlıurfa Milletvekili ve teşkilat Başkan yardımcısı Nurettin Ebati'nin bu hafta kente gelerek, il ve ilçe yönetimlerinin yanı sıra parti üyeleriyle görüşerek, eğilim yoklaması yapacak. Buradan çıkacak sonuca göre yol haritası belirlenecek ve il başkanlığı için son sözü Başbakan Erdoğan'ın vereceği öğrenildi.

İŞTE İL BAŞKANLIĞINA BAŞVURAN ADAYLAR

 

Diyarbakır İl Başkanlığı için şuana kadar 20 ismin genel merkeze başvuruda bulunduğu öğrenildi. Büyük bir bölümü parti içerisinde olmak üzere başvuran adaylar arasında geçen dönem Ak Parti İl Başkan Yardımcılığı yapan ve Şeyh Sait'in torunu olarak bilinen Avukat Muhammed Akar, Av. Aydın Altaç, iş adamı Abdulkadir Akboz ve görevden alınan Advan'ın yönetiminde bulunan ve şuanda da il başkan vekilliğini yürüten Hadi Akaydın, Başkan Yardımcısı Ahmet Akyıl, son genel seçimlerde milletvekili adayı olan Mustafa Ergürmüş, iş adamı Edip Ayata, şuan ki yönetimde başkan yardımcısı olan Hüseyin Yalar, daha önceki yönetimlerde yer alan Nesim Aydın, Ergani İlçe Başkan Yardımcısı Vahit Güvensen, Av. Cevdet Nasırhanlı, kendisini fesih eden HAS Parti Diyarbakır eski İl Başkanı Alaattin Parlak, Bağlar eski İlçe Başkanı Adnan Nabikoğlu'nun yanı sıra Nuri Akın, Müzeyyen Soylu ve Aydın Ak'ın başvuruda bulunduğu öğrenildi.

KİMLER GÖREV YAPTI

Partinin kuruluş aşamasında İl Başkanlık görevini ilk olarak Nezir Koçlardan üstlendi. Partisinin 2004 yılına kadar il başkanlığını yapan Koçlardan 2004 yerel seçimlerinde istenilen başarı sağlanamadığı gerekçesiyle görevden alındı. Koçlardan sonra boşalan il başkanlığı koltuğuna önceki dönem Milletvekili olan Abdurahman Kurt getirildi. Kurt, 2007 genel seçimlerine kadar il başkanlığı görevini yürüttü. Ardından Milletvekili seçilmesiyle birlikte Kurt'un yerine dönemin il başkan yardımcısı Abdurahim Hatapoğlu atandı. Hatapoğlu'da kısa bir süre görevi yürüttükten sonra genel merkez tarafından alındı. Bu kez iş adamı Ahmet Fikret Öcal boşalan koltuğu devir aldı. Yaklaşık 1.5 yıl bu görevi yürüten Öcal'da genel merkez tarafından görevden alındı. Bu süre zarfında gerçekleşen İl Başkanlığı olağan Kongresinde Genel Merkezin adayı olarak Av Baki Aksoy aday gösterildi. Aksoy'unda 2011 genel seçimleri nedeniyle Milletvekili aday adayı olması nedeniyle il başkanlığından istifa etmiş ve yerine Av. Halit Advan atanmıştı. Advan'da yaklaşık olarak bu görevi 2 yıl sürdürmüş ve geçen hafta genel merkezin isteği üzerine istifa etmişti.