1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. AK Parti Kulp ilçe danışma meclis toplantısı düzenlendi
AK Parti Kulp ilçe danışma meclis toplantısı düzenlendi

AK Parti Kulp ilçe danışma meclis toplantısı düzenlendi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kulp İlçe Danışma Meclisi toplantısı düzenlendi.

A+A-

Halk Eğitim Müdürlüğü çok amaçlı salonunda düzenlenen toplantıya, Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Ak Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Mesna Şimşek, Ak Parti Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik, ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadınlar ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda konuşan İçten, demokratikleşme paketini değerlendirdi. Paketin devrim niteliğinde olduğunu kaydeden İçten, cumhuriyet kurulduğundan beri devam eden bazı konuların paket sayesinde çözüldüğünü savundu. İçten, "Memleketin farklı farklı problemleri vardı. Bir paket açıklandı ve bu paket hem ülkemizi hem özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni ilgilendiren bir paket oldu. Bu pakette bazı konular vardır ki bana göre cumhuriyet kurulduğundan beri devrim niteliğinde olan bir demokratikleşme paketinin içindeki maddelerdir" dedi.

BAŞÖRTÜLÜ OLDUĞU İÇİN GELECEĞİ ELİNDEN ALINAN KIZLARIMIZ OLDU
Başörtüsü sorunu nedeniyle okullara giremeyen kızların eğitim hakkının ellerinden alındığını aktaran İçten, bu sorunun paket sayesinde çözüldüğünü ifade etti. İçten, "Başörtüsü problemi bu ülkede ırkı ne olursa olsun herkesin ortak bir sorunuydu. Yıllarca çocuklarımızı okutamadık bize zulüm ettiler. Başörtüsü olduğu için gözyaşı döküp ağlayıp geleceği elinden alınan genç kızlarımız oldu.Biz bu sorunu da çözmeyi başardık ve arık çocuklarımız rahat bir şekilde eğitimlerine devam edebilirler" şeklinde konuştu.

BENİM ÇOCUĞUM VARLIĞINI ALLAH'TAN BAŞKASINA ARMAĞAN ETMEZ
Paketteki en büyük adımlardan birinin de andımızın kaldırılması olduğunu anlatan İçten, andımızın kaldırılmasının da büyük bir başarı olduğunu savundu. İçten, "Hepimizi zorla Türkleştirmek istemediler mi? 80 yıldır ey derin devlet, ey zihniyet bak beni Türk edemedin, işte ben Kürdüm ama sen bana her sabah okulda andımızı şart koştun. Beni zorla Türkleştirmek istedin, ama bak başaramadın, çünkü hiçbir ırkın, hiçbir ırka üstünlüğü yoktur. Okullarda okutulan ant elhamdülillah artık yok. Yani benim çocuğum benim için çok kıymetlidir. Ben çocuğumun canını Allah'tan başkasına da armağan etmem. Benim çocuğum varlığını Allah'tan başkasına armağan etmez" diye konuştu.

BU COĞRAFYADA KÜRT SORUNU BİTMİŞTİR
İçten, Kürt sorununun sona erdiğini ve bu coğrafyada Kürt sorununun bittiğini, Kürtlerin kendini ifade etmesiyle ilgili hiçbir engelinin kalmadığını dile getirdi. İçten,"30 yıldır akan bu ülkenin vatandaşlarının kanını Ak Parti durdurmaya çalışıyor, çözüm süreci başladı 9 aydır hiçbir çocuğumuzun cenazesi gelmiyor ama bundan bazı kesimler rahatsız oluyorlar, bazı şeyleri iktidara Dayatmaya çalışmaktadırlar,her türlü zorluklara rağmen biz bu süreci başarıyla sonuçlandıracağız, Kürtlerin kendini ifade etmesiyle ilgili hiçbir engel kalmamıştır, şimdi sizden bir şey istemeye geldik. Belediye seçimleri geliyor. Ben Kulp'a kaç defa geldim. Memnun değilim. Böyle bir belediyecilik, böyle bir Kulp olur mu? Bizim Kulp'u daha güzelleştirmemiz gerekmez mi? Daha güzel kaldırımlar, yollar yapmamız gerekmez mi? Kulp bunu hak etmiyor mu? Bunu yapacak olan kim, AK Parti. Bunu Ak Parti'den başka hiçbirinin yapma şansı yok. Biz güçlüyüz. Biz bunları yaparken inandığımız için, bu memleketi sevdiğimiz için yaptık. Kimseden korktuğumuz içinde bunları yapmadık. Biz ayırmayacağız. Çünkü kim ayırırsa bu zulümdür. Bu haksızlıktır. Ben hizmet götürürken eğer bu bana oy verecek diye götürürsem bu en büyük zulümdür. Hizmet herkese lazım" ifadelerini kullandı.

ARTIK AKAN TEK KAN KURBAN KANI OLMALI
Kurban Bayramı ile ilgili temenni ve görüşlerini paylaşan İçten, dünyada ve İslam aleminde artık kurban kanı haricinde kan dökülmemesi dileğinde bulundu. İçten, "İslam alemi ile birlikte mübarek Kurban Bayramı'na girdik. Dünyada ve İslam aleminde artık akan tek kan kurban kanı olmalı diye, dua ediyor ve mücadele veriyoruz. Hz. İsmail'in Allah'a teslimi, Hz. İbrahim'in fedakarlığı sonucu açılan hayır kapılarının bizlere, ülkemize ve tüm dünya insanlarına; barış, sevgi, kardeşlik, sağlık, huzur, mutluluk getirmesini diler, bu duygunun hacda, Arafat'ta edilen dualar ile kabulünü Cenab-ı Allah tan niyaz eder, hayırlı bayramlar dilerim" dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

HABERE YORUM KAT